Takšno obveščanje je v Uniji obvezno že od leta 2022. Foto: Pixabay
Takšno obveščanje je v Uniji obvezno že od leta 2022. Foto: Pixabay

Sistem javnega obveščanja omogoča pošiljanje sporočil več uporabnikom mobilnih telefonov na določenem območju hkrati. V praksi to pomeni, da uporabniki, ki bi bili na potencialno nevarnem območju, na svoje mobilne telefone dobijo obvestilo o nevarnosti in navodila, kako naj ukrepajo. Sporočila prejmejo tudi turisti in drugi, ki uporabljajo slovenska omrežja, saj se sporočilo pošilja vsem uporabnikom na izbranih baznih postajah.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je še marca lani zatrjevalo, da bo sistem predvidoma vzpostavljen do konca leta 2024, kar pa je bilo očitno preoptimistično, saj se na prvi razpis ni prijavil nihče in so bili uspešni šele v drugem poizkusu lani jeseni. "Z vsemi tremi operaterji – A1 Slovenija, Telekomom Slovenije in Telemachom Slovenija – so bile jeseni 2024 podpisane pogodbe tako za vzpostavitev sistema kot za financiranje vzdrževanja in upravljanje sistema," je za Radio Slovenija pojasnil Oliver Butina z ministrstva za digitalno preobrazbo.

Zdaj potekajo dejavnosti za uvedbo sistema tako pri operaterjih kot na upravi za zaščito in reševanje, temu pa bodo sledila tudi interna testiranja pri mobilnih operaterjih. "Pričakovati je, da bo sistem začel delovati, ko bodo opravljena vsa testiranja, interna in javna. Pričakujemo, da bo to še pred koncem letošnjega leta," je dejal Butina.

Z ministrstva so tudi sporočili, da bodo stroški ostali takšni, kot so bili prvotno določeni, čeprav pri vzpostavitvi nastajajo zamude. Tako je za vzpostavitev sistema in njegovo vzdrževanje za naslednje petletno obdobje v proračunu zagotovljenih okvirno 4,5 milijona evrov.