Vinjete bo Slovenija uvedla 1. julija letos, tisti, ki bo pridobil naročilo, pa bo izdelal vinjete za letošnje leto, ki bodo zelene, in oranžne za prihodnje leto. Prvi sveženj vinjet bo moral biti natisnjen do 15. junija. Vinjete bodo zaščitene s hologramom, pri poskusu odstranjevanja in premeščanja pa se bo pojavil napis neveljavno. Poleg tiskanja in pakiranja vinjet bo ponudnik moral omogočiti tudi skladiščenje, dobavo in uničenje neprodanih vinjet.
Letos tri milijone in 60.000 vinjet
Družba za avtoceste bo letos predvidoma naročila tri milijone polletnih vinjet za osebna vozila in 60.000 polletnih vinjet za motorna kolesa. Za prihodnje leto pa predvideva 2,5 milijona polletnih vinjet za osebna vozila, 30.000 polletnih vinjet za motorna kolesa, 1,2 milijona letnih vinjet za osebna vozila in 50.000 letnih vinjet za motorna vozila.
Za polletno vinjeto bodo morali vozniki osebnih vozil odšteti 35 evrov, za letno pa 55 evrov. Vozniki motornih koles bodo za letno vinjeto odšteli 27,5 evra. Za vožnjo brez vinjete so zagrožene kazni od 300 do 800 evrov.
Če se bo razpis zapletel, od 1. julija potrdila, in ne vinjete
Vendar pa izbira najcenejšega ponudnika ne zagotavlja, da bo ponudnik razpis res dobil. Neizbrani se namreč lahko pritožijo, postopek izbire pa se v tem primeru zavleče. Če se bo postopek resnično zavlekel, se bomo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah od 1. julija vozili s potrdili, in ne z vinjetami. A tudi ta potrdila bo moral nekdo natisniti.
"Vinjetnim policistom" 20 vozil
Dars je pred dnevi objavil javno naročilo za izbor ponudnika 20 vozil za mobilne enote, ki bodo izvajale nadzor nad uporabo vinjet.
Izbrani dobavitelj bo moral 90 "avtocestnim policistom", kakršne pozna že Avstrija, zagotoviti uvajanje pri uporabi kombijev in opreme, ki poleg splošne seznanitve z vozili zajema tudi šolo varne vožnje. Vozila, srebrno sive barve z oznakami Darsa in z dodatno svetlobno signalizacijo, bodo na ceste zapeljala najpozneje 180 dni po podpisu pogodbe z izbranim ponudnikom. Ponudbe morajo biti poslane do 9. junija.
V Sloveniji je trenutno okoli 660 kilometrov avtocest in hitrih cest. Teoretično bo tako lahko vsak kombi pokrival 33 kilometrov asfalta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje