Voditelja oddaje Richarda Questa je zanimalo, zakaj naj mednarodna javnost verjame Sloveniji, da ne potrebuje tuje pomoči, ampak le čas. "Isto sem slišal od grškega premierja, potem od Irske, od Cipra. Potem pa so potrebovali pomoč," je voditelj izzval Bratuškovo.
"Zato, ker vemo, kaj moramo narediti, in to bomo tudi storili," mu je odgovorila. Pojasnila je, da ima Slovenija izvozno usmerjeno gospodarstvo, da je slovenski javni dolg nižji od evropskega povprečja, isto velja za brezposelnost. Spomnila je, da je Slovenija že lani izvedla nekaj pomembnih reform. "Sposobni smo sami rešiti lastne težave," je izjavila.
"Slovenija ni Ciper"
Quest se je z Bratuškovo strinjal, da Slovenija ni Ciper, spomnil pa je, da so mednarodni trgi kljub temu zelo zaskrbljeni zaradi slovenskega bančnega sektorja. "Slovenija absolutno ni Ciper. Naš bančni sistem je manjši od povprečja Evropske unije. Zato verjamem, še enkrat, da zmoremo in da bomo lastne težave rešili sami," je voditelju odvrnila premierka. Napovedala je konsolidacijo javnih financ, privatizacijo in ustanovitev slabe banke.
"Prevelika makroekonomska neravnovesja"
Quest je sicer v predhodni predstavitvi slovenskih razmer spomnil na oceno Evropske komisije, da je Slovenija (tako kot Španija) soočena z velikimi makroekonomskimi neravnovesji in da mora nujno ukrepati. Navedel je ocene nekaterih ekonomistov, da bodo slovenske banke "po vsej verjetnosti" potrebovale zunanjo pomoč.
Slovenski položaj je po Questovih besedah poseben še z vidika, da je velik del bančnega sektorja v lasti države, kar "zamegli" ločitev med reševanjem bank in reševanjem države. Gledalcem je pojasnil, da namerava Slovenija bančni položaj razrešiti tako, da bo slabe terjatve prenesla na slabo banko, kar je dobrega, pa bo ohranila v obstoječih bankah. "Treba je prelomiti povezavo med njimi," je dejal ameriški voditelj.
Sešla se je z vrhom OECD-ja
Bratuškova se je danes - ob številnih neprijetnih sporočilih iz mednarodne skupnosti -srečala s predstavnikom OECD-ja Yvesom Letermejem, trenutno pa na slovenskem političnem vrhu razpravlja o vnosu fiskalnega pravila v ustavo.
Drugi slovenski državniki za CNN
Lani je za CNN o zelo podobni tematiki spregovoril takratni finančni minister Janez Šušteršič, ki je miril, da Slovenija mednarodne pomoči ne bo potrebovala. Leta 2010 je CNN zanimal novoizvoljeni župan Pirana Peter Bossman kot prvi temnopolti župan pri nas. Pred sedmimi leti je na CNN-u gostoval še en slovenski državnik, takratni predsednik države Janez Drnovšek, ki je govoril o svoji pobudi za Darfur.
VIDEOPOSNETEK POGOVORA ZA TELEVIZIJSKO MREŽO CNN
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje