Ravnateljica vrtca v Podpeči Alja Kuk, župan Metod Ropret in direktorica Trima Tatjana Fink in so v Podpeči odprli prvi vrtec iz modularnih enot v Sloveniji. Foto: MMC RTV SLO
Ravnateljica vrtca v Podpeči Alja Kuk, župan Metod Ropret in direktorica Trima Tatjana Fink in so v Podpeči odprli prvi vrtec iz modularnih enot v Sloveniji. Foto: MMC RTV SLO
Vrtec
Vrtec se po svoji notranjosti ne razlikuje od grajenih vrtcev. Foto: MMC RTV SLO
Letos bo enoto Podpeč obiskovalo več otrok in delilo še več smeha in radosti. Foto: MMC RTV SLO
V Podpeči odprli prvi modularni vrtec v Sloveniji
Prvi modularni vrtec

Kot pravi župan Brezovice Metod Ropret, je preteklo leto in nekaj mesecev, odkar so se v občinskih upravah, presenečeni nad novim zakonom in soočeni z intenzivnim priseljevanjem ter prvimi znaki tako imenovanega 'baby booma', srečali z bistveno večjim povpraševanjem po prostoru v vrtcih, kot so ga predvidevali in pričakovali. Po posvetovanju z nekaterimi slovenskimi proizvajalci in ogledih tovrstnih rešitev težav v v tujini so se odločili za izgradnjo fiksnega modularnega ("kontejnerskega") vrtca. Gradnja tovrstnega vrtca jim je omogočila hitro postavitev nove enote in relativno nizke stroške (skupna cena vložka za kvadratni meter je ocenjena na 900 evrov). Z novim vrtcem so tako zagotovili varstvo 75 malčkom najnižje starosti.

Obenem so poleg te rešitve staršem, ki imajo možnost zagotoviti varstvo otrok doma, namenili subvencijo. Danes bodo v Rakitni odprli še en vrtec, ki bo zagotovil mesto 21 otrokom.

Modularne enote niso novost
Modularni vrtci ustrezajo vsem standardom in zagotavljajo vse potrebno udobje za otroke, vzgojitelje in starše. Podpeški vrtec je zgradilo podjetje Trimo Trebnje – to je njihov prvi tovrstni projekt pri nas, čeprav so na evropskih trgih z enako ponudbo prisotni že od leta 1995. Od takrat, ko so v Švici postavili prvi tovrstni projekt, so po Evropi postavili več kot 30 tovrstnih vrtcev in šol. Direktorica Trima Trebnje Tatjana Fink je povedala, da so med gradnjo v Podpeči podpisali še tri nove pogodbe za tri nove vrtce.

Nov montažni zabojniški vrtec načrtujejo v prihodnosti tudi v Grosupljem, Ilirski Bistrici in Komendi. V Komendi so se načrtovanja novega vrtca lotili skupaj s slovenskim proizvajalcem, ki je svojo obstoječo linijo prilagodil željam občine. Tako bo njihov vrtec še prijaznejši, saj načrtujejo, da bo prostor višji od običajnih bivalnih enot, imel bo večja okna … Za razliko od podpeškega vrtca ta ne bo fiksen, temveč ga bodo vzeli v najem, dokler ne rešijo problematike z gradbenimi dovoljenji.

Modularni vrtci pa imajo še nekatere druge prednosti. Poleg tega, da so izolacijsko in tudi sicer popolnoma primerljivi z »grajenimi« vrtci, je take vrtce enostavno prestaviti ali jih dograditi. To pomeni, da lahko občine v primeru zmanjšanja števila otrok vrtec iz modularnih enot enostavno spremenijo v mladinski center, dnevni center za oskrbo starejših občanov in podobno.

Ministrstvo še brez odločitve o normativu
Poročali smo že o tem, da so nekatere občine zaradi problematike prezasedenih vrtcev zaprosile ministrstvo za šolstvo za začasen ukrep, ki bi jim za obdobje dveh let omogočil, da se normativ za homogene oddelke uporablja tudi v heterogenih oddelkih – to pomeni zvišanje števila otrok za dva na skupino (seveda ob določenih pogojih). Zaradi zavrnitve Strokovnega sveta RS za vrtce se je minister odločil, da z odločitvijo glede objave sprememb in dopolnitev počaka do začetka septembra, ko bo bolj jasen podatek o odklonjenih otrocih po vrtcih v Sloveniji. Mnoge občine so namreč napovedovale, da bodo skušale med poletnimi meseci pridobiti dodatna mesta v vrtcih.

Glede na podatke o odklonjenih otrocih v septembru, se bo minister odločil, ali bo člen, ki ga je zavrnil Strokovni svet RS, objavljen in če bo, kakšna bo njegova vsebina.

Meta Trampuš

V Podpeči odprli prvi modularni vrtec v Sloveniji
Prvi modularni vrtec