Foto: BoBo
Foto: BoBo

Tudi ta konec tedna so vozniki tako za vstop kot izstop iz države čakali praktično na vseh mejnih prehodih s Hrvaško, koloni sta bili tudi na obeh straneh Karavank.

Gneča se bo še stopnjevala, podobno tudi prihodnji konec tedna

Zjutraj in dopoldne je bilo na Mednarodnem mejnem prehodu Gruškovje na izstop iz države treba čakati okoli dve uri, medtem ko se čakanje na vstop v Slovenijo že od jutra povečuje. Poleti se ob koncih tedna na mejnem prehodu Gruškovje večurnemu čakanju tako za vstop kot za izstop iz države pač ne da izogniti, je za Radio Slovenija dejal komandir Postaje mejne policije Gruškovje Simon Premzl. "Največja gneča se šele pričakuje popoldne in zvečer ter jutri. Glede na izkušnje se pričakuje takšna podobna gostota gotovo še v naslednjem vikendu, nato se bo začela ta gostota zmanjševati," je dejal Premzl.

Razlog za daljše čakanje na meji je tudi nadziranje PCT-pogoja, priznava komandir na Gruškovju. "Skrbimo pa za to, da imamo vedno odprte vse steze, maksimalno se prilagajamo na sam pretok prometa," je pojasnil. Kot je za Radio Slovenija poročala novinarka Gabrijela Milošič, med čakajočimi na Gruškovju ni Slovencev oziroma so ti le redki. Ker se čakanju ob prestopu meje na Gruškovju ne bo mogoče izogniti še najmanj mesec dni, Slovenci na tem koncu države namreč uporabljajo manjše mejne prehode, kot so denimo v Dobovcu, Leskovcu ali Zavrču, posledično pa je tudi tam že treba čakati dlje.

Vozniki naj gredo na pot pripravljeni

Na prometnoinformacijskem centru ob tem voznikom svetujejo, naj si prej pripravijo vso potrebno dokumentacijo za prehod meje, izbirajo naj manj obremenjene mejne prehode s Hrvaško in preverijo čakalne dobe, preden se odpravijo na pot in pred prihodom na mejo.

Voznikom prav tako priporočajo, da pred odhodom na dopust preverijo svoje vozilo, se na pot odpravijo spočiti ter si privoščijo več postankov. Zaradi hitrih vremenskih sprememb predlagajo spremljanje razmer na cestah ter načrtovanje poti ob manj prometno obremenjenih terminih in odsekih.

V primeru izrednih dogodkov, kot so zastoji, prometne nesreče ali okvare vozil, je treba na avtocesti ustvariti reševalni pas, so še spomnili na PiC-u in ponovili, naj potniki med čakanjem v kolonah ne zapuščajo vozil.