V drugem polletju lanskega leta so se začele umirjati tudi cene nepremičnin na ravni vse Slovenije. Za umirjanje cen bi bile lahko krive naraščajoča inflacija in obrestne mere za dolgoročna posojila ter naraščajoča gradbena ekspanzija.
V prvih treh četrtletjih so cene sicer še naraščale, v zadnjem četrtletju pa je bilo zaznati rahel padec cen stanovanj. Umirjanje cen bi bila lahko posledica resnejšega premika v razmerju stanovanjske ponudbe in povpraševanja ter napovedi nadaljnjega umirjanja rasti oziroma stagnacije povprečnih cen stanovanj v prestolnici. Ponudba stanovanje pa se bo srednjeročnem obdobju še nekoliko povečala, piše v Poročilu o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2007, ki ga je pripravila Geodatska uprava.
cena: 1.700 eur/m2
velikost: 53 m2
leto gradnje: 1970
pogodbena cena: 88.000 eur
V Ljubljani je opaziti vedno izrazitejšo diferenciacijo cen stanovanj glede na kakovost prebivanja. Diferenciacijo pa bi lahko pospešili tudi povečevanje ponudbe in umirjanje cen. V Ljubljani je sicer relativno zelo veliko stanovanj, ki so formalno prazna in jih imajo lastniki za finančno naložbo.
V prihodnjih letih vse več novogradenj
Novogradnja stanovanj se bo v prihodnjih letih v večjih mestnih središčih, kot so Ljubljana, Koper, Maribor, Novo mesto, povečala predvsem na račun sprejetja novih prostorskih planov, ki favorizirajo gradnjo za trg.
Če se bodo cene nepremičnin umirile ali celo padle, bodo vlagatelji ustavili oziroma omejili obseg novogradenj. Obstaja pa tudi možnost, da bodo zaradi neustrezne davčne zakonodaje vlagatelji še naprej gradili na zalogo in še nekaj časa umetno vzrževali visoke cene.
V petih letih so se stanovanja podražila za 80 odstotkov
Od leta 2003 so se povprečne prodajne cene stanovanj povišale kar za 80 odstotkov. Cene so naraščale vse do prejšnjega leta, ko je bilo zaznati precejšen četrtletni padec. V zadnjem četrtletju pa se je trend spet obrnil navzgor, tako da lahko za leto 2007 govorimo o umirjanju povprečnih cen stanovanj na ravni države.
V petih letih so se cene hiš s pripadajočim zemljiščem dvigovale. Cene hiš pa niso sledile umirjanju cen stanovanj in rast se je nadaljevala tudi leta 2007.
Najdražji Ljubljana in turistični kraji
Najvišje cene stanovanj ostajajo v prestolnici in v turističnih krajih. Za kvadratni meter na Bledu ali v Kranjski Gori je bilo lani treba odšteti 3.000 evrov, v obalnih letoviščih 2.900 evrov, v Ljubljani pa 2.700 evrov. Na Obali je cena stanovanj lani narasla za do 17 odstotkov, ponudba stanovanj pa se je nekoliko povečala.
Največja rast cen v Celju
Največjo povprečno rast cen stanovanj je bilo lani zaznati v Celju, kjer so se cene dvignile za kar 26 odstotkov. S tem se je nadaljevalo gibanje visokih cen, ki se je začelo že leta 2006 in je predvsem posledica pospešenega gospodarskega razvoja Celja in tržne prilagoditve cen starejših stanovanj, ki so bila v preteklosti v primerjavi z novogradnjami podcenjena. Med mesta z najvišjo letno rastjo cen stanovanj sodi tudi Novo mesto, kjer so se stanovanja podražila za 18 odstotkov. Tudi v Novi Gorici so cene stanovanj naraščale.
Povprečna raven cen je bil lani v Mariboru enaka kot v Celju, to je 1.300 evrov za kvadratni meter, vendar pa se je rast cen lani v Mariboru precej umirila. Murska Sobota ostaja pod slovenskim povprečjem, še ugotavlja poročilo Geodetske uprave.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje