Premier Borut Pahor se namerava tudi ob izglasovani zaupnici s strankami dogovoriti za razpis predčasnih volitev. Kako jih izvesti, se še posvetujejo s strankami in pravnimi strokovnjaki, vendar so še najbližje ustavnemu zakonu, ki bi določal fiksni datum volitev v drugi polovici maja, je dejal Pahor.
Prehodna določba v ustavnem zakonu radikalna ideja?
Medtem ko Cerar opozarja, da že zdajšnja ustavna ureditev jasno določa poti do predčasnih volitev, Pahor v istem ustavnem zakonu predlaga prehodno določbo, ki bi določala, da bi v tem mandatnem obdobju opravili volitve v mesecu, za katerega bi dosegli konsenz med političnimi strankami.
Predlog za tako ustavno spremembo bi po besedah Cerarja terjal temeljit razmislek strokovnjakov in DZ-ja. Po njegovem mnenju bi bil predlog skrajno vprašljiv in nenavaden, ob tem pa dodaja, da se ta hip še ne želi opredeliti do "take nenavadne in radikalne ideje".
Strokovnjak za področji ustavnega in upravnega prava sicer meni, da je načelno mogoče z ureditvijo v ustavi določiti obdobje v letu, ko se morajo izvesti volitve, vendar je "zelo vprašljivo, ali bi lahko s prehodno ureditvijo posegli v sedanjo ureditev". Obstaja pa tudi vprašanje, ali je to ustavno dopustno, čeprav se za zdaj o tem še ne želi izreči. "Z ustavo se tukaj ne smemo šaliti. Seveda so mogoče spremembe, toda neke hitre improvizacije, ki bi služile samo trenutni situaciji, so popolnoma nesprejemljive," je prepričan pravnik.
Cerar: Za predčasne volitve potrebujemo le voljo predsednika vlade
"Reševanje aktualne politične krize z ustavnimi spremembami je resnično zelo vprašljivo, saj ustava ni sredstvo za reševanje aktualnih političnih situacij," meni Cerar in dodaja, da, če bo Pahor prejel zaupnico, ni nobene potrebe po predčasnih volitvah. Tedaj se mora "politika vprašati, kaj želi". "Če bo podprla vlado, smo v položaju, ko bi bilo nenavadno, da bi želela na predčasne volitve".
Spomnil je še, da za sprejetje ustavnega zakona potrebujemo dvotretjinsko večino v parlamentu, za odločitev o tem, da gremo na predčasne volitve, pa po zdajšnji ureditvi potrebujemo le "voljo predsednika vlade in absolutno večino poslancev v parlamentu".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje