Parlament se bo v prihodnjem mesecu ukvarjal s pomočjo pri obvladovanju energetske draginje. Vlada je namreč v soboto sprejela predloga dveh zakonov, ki nagovarjata tiste, ki enormnih stroškov za energijo ne zmorejo plačati. Upravičencev naj bi bilo več kot 700 000, v vladi pravijo, to niso predvolilni bonbončki, ampak kar bonboniere. Temo sta v oddaji Politično s Tanjo Gobec komentirala predsednica SAB-a Alenka Bratušek in predstavnik NSi-ja, sicer minister za delo Janez Cigler Kralj.
"Najprej je treba povedati, da je vlada za te energetske težave, s katerimi se spopadamo, v veliki meri odgovorna kar sama," je komentirala Alenka Bratušek. Spomnila je na liberalizacijo "trga cen naftnih derivatov" na začetku covidne krize in na to, da smo takrat za liter goriva plačali evro, zdaj pa evro in pol. Seveda je vsak evro dobrodošel za ljudi, ampak teh 150 evrov dodatka ne bo pokrilo niti mesečne razlike, ki jo danes čutijo na položnicah, je ocenila. Predvsem pa pomoč prihaja prepozno, saj bi morala vlada že jeseni nižati trošarine in DDV.
"Strinjam se, da gre za bonboniere, ki jih bomo v nadaljevanju vsi plačevali," je napovedala Bratušek. Navrgla je še, da se je vlada v tem času ukvarjala s kadrovanjem v energetiki in med drugim "menjala direktorja, ki Sloveniji zagotavlja najcenejšo energijo, na drugi strani pa njihov direktor Telekoma čez noč odpove pogodbe več kot 20 tisoč gospodinjstvom".
Cigler Kralj na zadevo gleda drugače. "Vlada ravna odgovorno. S temi zakoni bomo obsežno in množično pomagali prebivalstvu, najranljivejšim, pa tudi gospodarstvu. Bratušek in vsi vedo, da je tu veliko več kot le energetski vavčerji." Spomnil je na odpis omrežnine pri ceni elektrike, vse skupaj naj bi položnice znižalo za tretjino, pri nekaterih celo za polovico, in to za tri mesece.
Spomnil je tudi na besede humanitarke Anite Ogulin, da je zdaj čas za ukrepe, da se omili konec zime. Ko pa bo tega konec, bo čas za dolgoročne, sistemske ukrepe, denimo dvig plač čisto vsem, ki delajo, je napovedal Cigler Kralj.
Glede soodgovornosti vlade za energetsko krizo pa je Bratuškovi odvrnil, da "dobro ve, da Slovenija ni generator energetske krize za celotno zahodno Evropo". Ve tudi, da je največja težava pri zemeljskem plinu, pri elektriki in pri daljinskem ogrevanju, kjer so določeni mestni ogrevalci "špekulativno dvignili cene in spravili v stisko ljudi".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje