Center za raziskavo javnega mnenja (CJM) ugotavlja, da v boju proti korupciji največ prispevajo mediji in protikorupcijska komisija.
Raziskovalec CJM-ja je pojasnil, da je od leta 2006 za 10 odstotkov poraslo mnenje, da je korupcija velik problem. Tako meni 62,4 odstotka vprašanih (leta 2006 53,2 odstotka). Da korupcija ni niti majhen niti velik problem, meni 27,7 odstotka, da je majhen problem, pa je prepričanih le 5,2 odstotka anketiranih.
Da je korupcija v primerjavi z obdobjem pred letom 1990 v današnji Sloveniji nekoliko narasla, meni 25,1 odstotka anketiranih, 18,3 odstotka pa jih je odgovorilo, da je ostala na isti ravni. 10,6 odstotka vprašanih meni, da je korupcija od takrat nekoliko oziroma močno upadla.
Najbolj koruptivni zdravniki, odvetniki, notarji in inšpektorji?
Kot je še pokazala raziskava, anketiranci menijo, da je najbolj verjetno, da bo posameznik moral ponuditi denar, darilo ali uslugo, da bi uradne osebe opravile tisto, kar so po službeni dolžnosti dolžne storiti, med zdravniki in drugimi delavci v zdravstvu (52,1 odstotka, da je verjetno). Sledijo jim odvetniki in notarji (49,3 odstotka, da je verjetno), policisti (43,7 odstotka, da je verjetno) in inšpektorji inšpekcijskih služb (42,9 odstotka, da je verjetno).
Najmanj verjetno, da bodo posamezniki morali ponuditi denar, da bo uradna oseba opravila svojo službeno dolžnost, pa se anketirancem zdi pri uradnikih na ministrstvih (36,8 odstotka, da je verjetno), zaposlenih na občinskih upravah (35,3 odstotka), davčnih uslužbencih (32,3 odstotka) ter pri učiteljih in profesorjih (27,9 odstotka).
Anketiranci po večini ne podpirajo ukinitve Kosove komisije
V raziskavi so anketirane povprašali tudi, ali naj komisija za preprečevanje korupcije deluje še naprej. 73 odstotkov anketiranih zagovarja njeno nadaljnje delovanje, 15,2 odstotka pa zagovarja njeno ukinitev.
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je dejal, da so na komisiji z rezultati zmerno zadovoljni. Ljudje so postali občutljivi na problem zaznavanja korupcije, kar je dobro, je dodal Kos. Obenem Kos meni, da raziskave kažejo, da se vedno več ljudi boji prijaviti korupcijska dejanja.
R. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje