Takrat je tudi prišlo do prvih smrtnih žrtev med policisti v osamosvojitveni vojni, prav zato so v policiji ta dan izbrali za svojega, letos pa so ta dan obeležili že pretekli petek, kar teden dni pred obletnico.
Na slovensnosti v Gotenici je tako minister Darugtin Mate med drugim dejal, da si je policija za svoj praznik izbrala prav ta dan, saj so takrat skupaj s Teritorialno obrambo naredili pomemben korak proti vojski, ki nas je želela zadržati v neki drugi državi in v nekih drugih pogledih na svet.
Predstavniki vodstva slovenske policije so v avli ministrstva za notranje zadeve položili venec k spominski plošči policistov in rezervnih policistov, padlih leta 1991. Njihovemu spominu so se z vencem poklonili tudi pred spomenikom padlim v vojni za Slovenijo na ljubljanskih Žalah. Pridružili so se jim zaposleni v notranjem ministrstvu in na policiji, svojci umrlih in poškodovanih policistov. Venca so položil notranji minister Dragutin Mate, namestnik generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec, pomočnik direktorja Uprave uniformirane policije Janez Rupnik, pomočnica direktorja Uprave kriminalistične policije Tatjana Bobnar in podpredsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever Tomaž Čas.
Zgodovina sega v leto 1849
Zametki oblikovanja slovenske policije segajo že v leto 1849. Takrat je avstrijski cesar Franc Jožef oblikoval orožnike, ki so jih poznali že v Franciji, njihova skrb pa je bila notranja varnost in pomoč državnim organom.
Po razpadu Avstro-Ogrske in nastanku kraljevine SHS, je bila orožniška služba poenotena in podrejena Beogradu, leta 1941 pa so ustanovili narodno zaščito. Iz nje se je po drugi svetovni vojni oblikovala milica, ta je bila ponovno podrejena zveznim oblastem v Beogradu.
Republike so več pristojnosti pri urejanju milice dobile v drugi polovici sedemdesetih let, Slovenija pa je prvi zakon o notranjih zadevah dobila že leta 1967. Enega najpomembnješih mejnikov v zgodovini slovenske policije pa lahko prištevamo tudi 26. oktobrer 1991, dan, ko je slovenska tla zapustil še zadnji vojak JLA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje