Državni zbor je po dolgotrajnih posvetovanjih in polemikah včeraj potrdil sveženj davčnih sprememb, ki bodo po načrtih začele veljati z novim letom. Med drugim posegajo v dohodnino, davek na dobiček, davčni postopek in DDV.
V javnosti je najbolj odmevala zaostritev pogojev za obdavčitev s. p.-jev po normiranih stroških. Direktor Fursa Peter Grum se strinja, da se je ta sistem izrodil, ker je za nekatere poklice občutno ugodnejši od drugih oblik. "Ta oblika je zelo privlačna in je na meji legalnosti, ker gre velikokrat za vprašanje odvisnega ali neodvisnega razmerja. A nadzor tega področja je zelo zahteven, zahteva veliko virov za dokazovanje."
Kljub v četrtek sprejetim spremembam tri ključne slabosti, po mnenju Gruma, ostajajo. "Normirani dohodki so določeni previsoko, v vrednosti 80 odstotkov. Težava je tudi, da tako ugotovljena davčna osnova ne gre v integralni del dohodnine, kar je tudi ustavno sporno. Na neki način je ta sistem tudi diskriminatoren do tistih dejavnosti, kjer so odhodki višji, v trgovini, na primer, ne boste videli, da bi imel kdo odprt s. p.," pove Grum.
Do uveljavitve davčnih novosti je le še mesec in pol. Bodo podjetja, računovodje in Furs imeli dovolj časa za prilagoditev? Grum meni, da ja, saj v tem svežnju "ni tako veliko sprememb, ki bi vplivale na računovodske servise v smislu njihove programske opreme. So pa kar precejšnje spremembe na strani finančne uprave." Pri tem poudarja prilagoditve dvema evropskima direktivama o DDV-ju. "Sploh tista, ki za srednja in mala podjetja uvaja oprostitve DDV-ja pri poslovanju znotraj EU-ja za določen segment subjektov, je precej pomembna."
Vlada ob koncu leta obljublja tudi izhodišča za drugi davčni sveženj. Grum poudarja, da bi si zelo želeli, da se uredi nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. "To je eno izmed področij, ki je ostalo v zraku z neustreznimi in neustavnimi pravnimi podlagami. Tu so nato še manjše stvari, povezane z učinkovitostjo našega dela, na primer področje obdavčitve najemnin in oddajanja premoženja v najem."
Vlada v drugem svežnju sicer obljublja razbremenitev dela na račun premoženja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje