»Starše razumem, zagotovo bi kot mati tudi sama tako ravnala. Takoj ko se pojavi neka možnost rešitve, čeprav je še tako majhna bilka, jo boš zagrabil,« je dejala Vlasta Nussdorfer in priznala, da poti reševanja znotraj sistema zdaj niso jasne.
Do povrnitve stroškov - s tožbo
»Primer kaže na potrebo, da se ugotovi, kaj se še lahko naredi, kdo naj poda takšno mnenje, zagotovo pa lahko starši izkoristijo druge pravne poti, kot je tožba za poznejšo povrnitev stroškov zdravljenja,« je dejala varuhinja in obenem izrazila upanje, da bo operacija, v uspeh katere močno verjame ameriški zdravnik – tudi izvedena uspešno, otrok pa rešen.
Prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje do 20. v mesecu
Je pa varuhinja na tiskovni konferenci opozorila tudi na težave pri uporabi zdravstvenih storitev, s katerim se spopadajo prejemniki socialne denarne pomoči, ki niso bili pravočasno vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje. Zaradi spremenjene zakonodaje to namreč ni več obveznost Centrov za socialno delo, ampak posameznikov.
Datum naj piše v odločbi!
Sistem zbiranja in obdelave podatkov je namreč postavljen tako, da lahko posameznik, ki vlogo za denarno socialno pomoč vloži po 20. v mesecu, pravico do obveznega zdravstvenega zavarovanja začasno izgubi, čeprav se njegov življenjski položaj ni prav nič spremenil, niti nanjo ne more vplivati. Če pa vlogo odda do 20. dneva v mesecu, mu bo v enakem položaju pravica priznana.
»Od najrevnejšega sloja prebivalstva ni mogoče zahtevati, da brska po spletu in išče morebitna opozorila, kako naj uveljavljajo svoje pravice, država mora poskrbeti, da se v odločbah napiše, do kdaj morajo posamezniki vložiti vlogo za zdravstveno zavarovanje,« je predlagala varuhinja.
ZZZS naj bolje informira paciente
Več informiranja oziroma komuniciranja s pacienti je treba tudi na področju ustvarjanja terapevtskih skupin zdravil, ki jih zaradi znižanja cen zdravil uvaja Zavod za zdravstveno zavarovanje. "Postopek določanja terapevtskih skupin bi moral biti bolj odprt in pregleden, vključiti je treba civilna združenja pri pripravi in informiranju, saj se pacienti, celo nekateri zdravniki, počutijo odrinjene,« je pozval namestnik varuhinje Tone Dolčič.
V terapevtskih skupinah neregistrirana zdravila?
Argumentiral je, da vsaka stran ima svoje podatke. Tako je, denimo, Združenje bolnikov z glavkomom in levkemijo varuha opozorilo, da sta v terapevtski skupini poleg originalnega zdravila za vse indikacije tudi dve generični zdravili, za polovico cenejši, a se lahko uporabljajo samo za pediatrične zdravnike in v skrajnji fazi levkemije. Toda, zdaj se uporabljajo tudi za vse vmesne faze, za katere nista registrirani. Na ZZZS-ju pravijo, da je sestavina enaka. Toda po Dolčičevih besedah bo morala država prevzeti odgovornost.
Proti ukinitvi brezplačnega pravnega nasveta
Pri varuhinji so opozorili tudi na že tretje spreminjanje zakona o brezplačni pravni pomoči (BPP). Predlagatelji želijo ukiniti brezplačni nasvet, na katerega odpade le 0,1 odstotka sredstev, namenjenih za BPP, je pa prvi nasvet zelo koristen in pogosto odločilen dejavnik za posameznika pri izbiranju pravnih in drugih poti, ki jih ima na voljo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje