Pirotehničnih izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javna zbiranja. Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 izključno pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Tipični izdelki omenjenih kategorij so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom rimske svečke, majhna ognjemetna kolesa, bengalične bakle, baterije in kombinacije ter rakete.
Prav tako so prepovedane predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja pirotehničnih izdelkov. Po navedbah policistov se največ poškodb zgodi ravno pri uporabi takšnih (prepovedanih) izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa. Policisti opozarjajo tudi na vprašljivo kakovost izdelkov pri nakupu prek spleta.
Neprimerna uporaba lahko povzroči poškodbe
Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči poškodbe, kot so opekline, raztrganine rok in poškodbe oči, moti starejše ljudi, bolnike, živali ter onesnažuje okolje, opozarjajo policisti. Če že uporabljate pirotehnične izdelke, potem si jih, tako priporočajo policisti, priskrbite pri prodajalcih z dovoljenjem za prodajo.
Po statističnih podatkih se je število kršitev uporabe pirotehnike po spremembi zakonodaje aprila 2008 zmanjšalo, a se je število poškodb v lanski sezoni povečalo z deset na 23. Pri tem je Janez Vidovič z Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprave v začetku decembra poudaril, da število poškodb pri otrocih že od leta 2006 naprej pada. Lani sta se zgodili le dve lažji.
PIROTEHNIČNA SREDSTVA LAHKO POVZROČIJO HUDE POŠKODBE!
Na previdnost pri uporabi pirotehničnih izdelkov opozarjajo tudi zdravniki. Poškodb je sicer manj, a tiste, ki se zgodijo, so veliko hujše in povzročene predvsem z doma narejenimi pirotehničnimi izdelki, opozarja predstojnik oddelka za plastično kirurgijo v mariborskem UKC-ju Erik Vrabič. Največ je poškodb rok, ki so najbolj izpostavljen del telesa, sledijo pa poškodbe oči in ušes ter opekline drugih delov telesa. Najpogosteje prihaja do odrgnin, udarnin in raztrganj kože, med hujšimi poškodbami pa so globlje raztrganine globokih tkiv, živcev, tetiv, zlomi kosti ter amputacije prstov in celo rok.
Visoke kazni za kršilce
Policijske postaje bodo v teh dneh v sodelovanju z inšpektoratom za notranje zadeve, tržnim inšpektoratom in carino izvajale poostrene nadzore, povezane s prodajo, nedovoljeno uporabo in uvozom teh izdelkom. Predvidena globa za kršitev za posameznike znaša od 400 do 1.200 evrov, za pravne in odgovorne osebe pa od 3.000 do 15.000 evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje