Predsednika sta se v Zagrebu strinjala, da je čas za prevetritev dvostranskih odnosov. Foto: Reuters
Predsednika sta se v Zagrebu strinjala, da je čas za prevetritev dvostranskih odnosov. Foto: Reuters
Ljubljanska banka
V primeru treh varčevalcev je sodišče dalo prav Sloveniji, vendar vsa vprašanja v zvezi z LB-jem še niso rešena. Foto: RTV SLO
Srečanje Drnovška in Mesića po razsodbi o LB

Po rednem delovnem srečanju med Janezom Drnovškom in Stipetom Mesićem je slovenski predsednik dejal, da možnosti za dokončno rešitev vprašanja varčevalcev Ljubljanske banke obstajajo, saj so tudi hrvaška sodišča potrdila, da je obveznosti do varčevalcev mogoče poravnati iz premoženja in terjatev Ljubljanske banke na Hrvaškem.

Drnovšek meni, da je politika na obeh straneh meje čakala na to razsodbo ter da bi bilo dobro, če bi se sestali še finančna ministra obeh držav in guvernerja centralnih bank, ki bi pojasnili, zakaj vprašanja ni bilo mogoče rešiti že pred časom. Drnovšek je ob tem opozoril, da je treba preseči blokado, ki zavira reševanje težav varčevalcev.

Mesić: Iskanja rešitev še ni konec
Mesić je dejal, da morata državi še naprej iskati rešitev za varčevalce, saj državljani ne smejo biti prikrajšani za svoje premoženje zgolj zato, ker sta se oblikovali novi državi.

Predsednika sta pozvala tudi k reševanju problematike meje. Vnovič sta zatrdila, da bosta sprožila skupno pobudo za rešitev vprašanja, če se vladi ne bosta mogli dogovoriti sami.

Predsednika sta že junija pozvala obe vladi, naj sedeta za mizo in začneta reševati še nerešeni vprašanji meddržavne meje in dolga varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke. Predsednika sta se tedaj strinjala, da bi se morali vladi v primeru neuspešnosti pogajanj odločiti za kakšno mednarodno pravosodno telo.

Surovi kapitalizem ne bo obstal
Drnovšek je za hrvaški Jutarnji list predstavil svoj duhovni preobrat in opisal, kako je ta vplival na njegov odnos do življenja in politike. Opozoril je, da zlasti zaradi neustreznega odnosa ljudi do okolja človeštvu grozi katastrofa. Po njegovem mnenju bi morali politiki stremeti k temeljni pravičnosti in varovanju okolja, priznal pa je, da sam o tem ni veliko razmišljal, ko je bil še premier.

Vsakdo bi moral imeti dovolj denarja za preživetje, kar bi lahko po Drnovškovih besedah uredili s t. i. univerzalnim temeljnim dohodkom. Ta naj bi zamenjal druge oblike državnih pomoči. Današnji "surovi kapitalizem ne more obstati", je še poudaril Drnovšek.

Srečanje Drnovška in Mesića po razsodbi o LB