Delovalo bo prek spletne strani, vanj pa bo lahko vstopil vsak, ki pozitivno misli in želi pomagati z iniciativami in s predlogi spremeniti svet. Predsednik je dejal, da se mednarodna skupnost začenja pozitivno odzivati na njegove pobude, prav tako dobiva veliko pisem podpore od državljanov. Pojasnil je, da je premišljeval, kako bi iz te energije napravil nekaj koristnega, zato se je odločil za takšno neformalno gibanje.
Drnovšek je dejal, da ustanovitev gibanja ne pomeni, da je obupal nad vladnimi institucijami, prav tako pa iz gibanja ne namerava ustanoviti stranke. Ugotavlja pa, da prihaja do odtujenosti ljudi od politike, saj ta deluje po ustaljenih mehanizmih, ki so marsikdaj obremenjeni z borbo za oblast. Ljudje zato večkrat obupajo in postanejo pasivni, gibanje pa naj bi ponudilo direkten in neposreden pristop do stvari.
Prvi dosežki pri prizadevanjih
Povedal je, da se v Darfurju že kažejo prvi dosežki, in sicer pri treh vprašanjih: kako pomagati ljudem, kako jim zagotoviti varnost in kako zagotoviti politično rešitev vprašanja Darfurja. V Sloveniji bodo te dni začele teči humanitarne akcije, na katerih intenzivno delajo Rdeči križ, Karitas in Unicef.
Predsednik je povedal, da se je novinarka CNN-a, ki ga je v intervjuju pred dnevi vprašala, kako so se Slovenci odzvali na pobudo o zgraditvi begunskega taborišča za 10.000 Sudancev v Sloveniji, seveda zmotila, in da taborišča ne nameravajo graditi na domačih tleh. Pojasnil je, da sedaj s sodelavci zlasti preudarja, kako bi Slovenija lahko kar najbolj učinkovito pomagala žrtvam vojne in lakote v Darfurju. Svojo pomoč je poleg številnih organizacij in posameznikov ponudila tudi vlada, je povedal.
Kolesa meljejo počasi
Drnovšek je dejal, da traja od 10 do 12 mesecev, da Varnostni svet Združenih narodov izvede ves proces pomoči. "To je za Darfur predolga doba," meni Drnovšek, zato je dodatne predloge poslal libijskemu in francoskemu predsedniku, saj bi njuni državi lahko pomagali s hitrima intervencijama. Libija ima dobre odnose s Čadom in Sudanom, Francija pa ima svoje vojaške sile, ki jih lahko še okrepi, na čadski strani.
V Darfur tudi Tomo Križnar
Predsednik še vedno išče politično rešitev za Darfur. V ta namen je v stiku z mednarodnimi izvedenci, s katerimi se bo v četrtek sešel na posvetu. V soboto v Darfur odhaja Tomo Križnar, in sicer kot Drnovškov posebni odposlanec. V njegovem imenu bo poskušal vzpostaviti stik z uporniki v Sudanu.
"Zakaj bi se zdravil?"
Drnovšek se v pogovoru za Odmeve ni izognil komentarju na mnenje zdravnikov, ki pravijo, da se ne bi smel kar odpovedati zdravljenju. "Zakaj bi se zdravil, če si zdrav?," je vprašal predsednik. "Naj skrbijo za svoje zdravje najprej. Če bom jaz potreboval njihovo pomoč, bom že povedal, ampak je ne potrebujem."
Znova je povedal, da dobro počutje dolguje predvsem poenostavitvi življenjskega sloga. "Če si pozitiven, če želiš pomagati ljudem, najbolj pomagaš tudi samemu sebi," je zaključil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje