Toliko je znašala cena tudi po požaru leta 2018, ko je bila zgradba obnovljena.

Po razpadu nekdanje Jugoslavije so bili v poslopju srbski diplomati misije pri ZN-u, ki so za STA neuradno potrdili, da imajo zdaj čas za selitev v nove prostore v naslednjih štirih mesecih. Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve sporoča, da bo Ljubljani ob prodaji pripadlo 14 odstotkov cene, to je sedem milijonov dolarjev. To je v skladu s 3. členom priloge B sporazuma o vprašanjih nasledstva. S podpisom pogodbe je začel teči 120-dnevni rok za predajo nepremičnine kupcu in nakazilo kupnine.

"Podpis pogodbe za prodajo nepremičnine misije nekdanje SFRJ v New Yorku, 20 let po podpisu Sporazuma o vprašanjih nasledstva in pet let po odločitvi držav naslednic, da jo skupaj prodajo, je vsekakor velik uspeh. Celoten postopek skupne prodaje je bil precej zapleten in dolgotrajen, potrebno je bilo veliko usklajevanj med državami naslednicami, nepremičninsko agencijo in odvetnico," so sporočili z MZZ-ja.

Objekt je vse od razpada nekdanje skupne države uporabljala Srbija za potrebe svojega diplomatskega predstavništva. Zgradba, ki leži neposredno nasproti Centralnega parka, je bila zgrajen leta 1905, zasnovala sta jo arhitekta Warren in Wetmore, ki sta med drugim projektirala tudi znameniti Grand Central Terminal v New Yorku. Gre za zadnjo še ohranjeno palačo Corneliusa Vanderbilta.

Stavbo Jugoslavija kupila leta 1946

Nekdanji SFRJ je zgradbo kupil leta 1946, pri čemer so sredstva za nakup v pretežnem delu zbrali izseljenci na čelu s slovensko-ameriškim pisateljem Louisom Adamičem. Objekt je nekdanji SFRJ ves čas uporabljal za predstavništvo pri ZN-u v New Yorku.

Uporabna površina zgradbe znaša približno 1500 kvadratnih metrov, objekt ima pet nadstropij in klet. V njem je 26 sob, sedem kopalnic, dve dvigali ter 14 kaminov. Notranjost je izjemno bogato opremljena, saj je v objektu več umetniških del, zlasti slike in tapiserije, stenske in stropne štukature ter poslikave, z lesom opremljena sprejemnica in knjižnica, kristalni lestenci, več notranjih elementov je pozlačenih.

Spomeniško zaščiteno poslopje je sicer leta 2018 zajel požar zaradi dotrajane infrastrukture, pri čemer so bili poškodovani trije ljudje. Po obnovi so poslopje vrnili na trg z isto ceno 50 milijonov dolarjev kot pred požarom. Popolnoma so obnovili le tretje nadstropje, kjer je zagorelo. Vse preostalo so temeljito očistili, obnovili in prebarvali, je sporočilo nepremičninsko podjetje Douglas Elliman.

S prodajo nepremičnine so države prodale še zadnjo od petih nepremičnin nekdanjega SFRJ-ja, ki so bile od leta 2017 predmet skupne prodaje. Predtem so države prodale rezidenco veleposlanika nekdanjega SFRJ-ja pri ZN-u v New Yorku, veleposlaništvo nekdanjega SFRJ-ja v Bonnu, veleposlaništvo oz. rezidenco nekdanjega SFRJ-ja v Bernu in Tokiu, še sporoča MZZ.