Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob je na ministrstvo za zdravje, Zdravniško zbornico Slovenije in Medicinsko fakulteto Univerze v Ljubljani naslovil dopis v zvezi z uresničevanjem volilne pravice volivkam in volivcem, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli udeležiti glasovanja na volišču. V dopisu Golob poudarja, da je nesprejemljivo, da zdravniki zavračajo prošnje za izdajanje potrdil volivkam in volivcem, ki zaradi bolezni želijo oddati vlogo za glasovanje na domu. "Število teh vlog ni neobvladljivo in ne bi smelo predstavljati velike dodatne obremenitve za zdravnike," je Golob zapisal v dopisu.
Hkrati je poudaril, da člani okrajnih volilnih komisij ne morejo biti tisti, ki bi presojali o zdravstvenem stanju volivk in volivcev. Zato DVK prosi pristojne institucije, da zdravnikom pojasnijo, da s tem, ko zavračajo prošnje za izdajanje potrdil, onemogočajo uresničevanje volilne pravice tistim, ki se zaradi bolezni ne morejo udeležiti glasovanja na volišču.
S tem je DVK odgovoril na dopise omenjenih institucij, v katerih poudarjajo, da se ne strinjajo z odločitvijo DVK-ja, da je za glasovanje na domu potrebno zdravniško potrdilo. Kot argument so navedle, da izdajanje tovrstnih potrdil ne spada med zdravnikove delovne obveznosti in da so že tako preobremenjeni.
DVK poudarja, da "izjemno cenijo" trud in prizadevanje zdravnic in zdravnikov ter zdravstvenih delavcev, še zlasti v epidemioloških razmerah. Hkrati razumejo njihovo željo, da jih ne obremenjujejo dodatno. Vendar pa na DVK-ju poudarjajo, da omenjeno zdravniško potrdilo ni potrebno, ko gre za volivke in volivce, ki bodo v času pred volitvami v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom. Ti bodo namreč morali predložiti le potrdilo o okužbi oz. odrejeni izolaciji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje