Poslanci so po torkovi razpravi najprej glasovali o predlogu petih kandidatov za programski svet, ki so jih predlagale stranke, in jih podprli s 57 glasovi za in 9 proti. Sledilo je glasovanje o 16 kandidatih, ki jih je predlagala civilna družba.
Čeprav je opozicija menila, da je večina kandidatov na strani vlade, je državni zbor predlagane kandidate podprl s 53 glasovi za in 23 proti.
Za dobo dveh let v štiriletnem mandatu so bili izmed 16 članov, katerih kandidature so posredovali gledalci in poslušalci programov RTVS-a, univerze in fakultete, društva, zveze društev ter druge organizacije civilne družbe, izžrebani Spomenka Hribar, Boris Grabrijan, Helena Kastelic Zupančič, Alenčica Marija Bole Vrabec, Ivo Jakop, Hubert Požarnik, Jože Faganel in Bine Matoh.
Celoten štiriletni mandat bodo opravljali Boris Cipot, Stane Granda, Tanja Kuštrin, Gregor Pivec, Tanja Lesničar Pučko, Jože Snoj, Ivan Štuhec in Mito Trefalt.
Potrjenih tudi pet kandidatov strank
DZ je na predlog strank v programski svet imenoval na predlog SDS-a odvetnika Jožeta Hribernika, LDS-a publicista Vlada Miheljaka, SD-ja profesorja Jerneja Pikala, NSi-ja novinarja Tina Mamiča, SLS pa je predlagal profesorico Jano Bezenšek.
Od preostalih članov sveta je po en imenovan s strani članov italijanske in madžarske narodne skupnosti, en pa s strani Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Dva člana imenuje predsednik republike na predlog registriranih verskih skupnosti, tri pa izvolijo zaposleni v zavodu RTV.
Izglasovani člani nadzornega sveta
DZ je v nadzorni svet s 50 glasovi za in 21 proti za člane nadzornega sveta RTV-ja imenoval Klemna Jakliča in Franca Orešnika (SDS), Nikolo Damjanića (LDS), Tomaža Glažarja (SNS) in Igorja Šetinca (na predlog poslanke madžarske narodne skupnosti).
Štiri člane nadzornega sveta je na dopisni seji imenovala vlada. Njeni predstavniki bodo Janez Čadež, Matjaž Durjavo, Janez Jerovšek in Sonja Heine.
Poslanci prisluhnili svetnikom
Še pred glasovanjem o članih svetov RTV-ja je državni zbor podprl veto DS-ja na zakon o vinu. Proti zakonu se je na tokratnem glasovanju opredelilo 45 poslancev, za pa le 7.
Državni zbor je zavrnjeni zakon o vinu sprejel 20. decembra, a je državni svet nanj izglasoval odložilni veto zaradi nestrinjanja s številom predlaganih vinorodnih dežel.
DS je posredoval, ker je med sprejemanjem zakona nastala pomembna sprememba števila vinorodnih dežel. Namesto predlaganih treh (Primorska, Podravje, Posavje), ki so jih državni svetniki podprli, je DZ sprejel določilo o zgolj dveh vinorodnih deželah (Primorska in Vzhodna Slovenija).
Razpravi o vinskem zakonu je prisostvovala tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič. Pojasnila je, da ministrstvo med posavskimi vinogradniki že izvaja anketo o številu vinorodnih dežel, ki bi bilo zanje bolj ustrezno. Delni izsledki te ankete pa po besedah Lukačičeve že kažejo, da si pridelovalci vina iz vzhodne Slovenije želijo tri vinorodne dežele.
Poslanke in poslanci so s 46 glasovi za vnovič izglasovali novelo zakona o trgovinah, na katero je na predlog skupine delojemalcev DS izglasoval odložilni veto.
Novela zakona, ki razširja seznam prodajaln, ki bodo lahko odprte ob nedeljah, bo začela veljati dan po objavi v uradnem listu.
Zavrnili imenovanje Preka
Ob koncu izrednega zasedanja so poslanci zavrnili predlog predsednika države Janeza Drnovška, naj za kandidata za generalnega pravobranilca Sodišča Evropskih skupnosti v Luksemburgu imenujejo Mira Preka.
Proti izvolitvi Preka se je predhodno izrazila že mandatno-volilna komisija DZ-ja, vendar ne ta niti DZ svoje odločitve nista obrazložila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje