Proračun za leto 2007 predvideva 0,9 odstotka BDP-ja primanjkljaja, proračun za leto 2008 pa 0,8 odstotka. Foto: RTV SLO
Proračun za leto 2007 predvideva 0,9 odstotka BDP-ja primanjkljaja, proračun za leto 2008 pa 0,8 odstotka. Foto: RTV SLO
Električni vod
Novela zakona o trošarinah zmanjšuje administrativne obremenitve udeležencev na trgu z električno energijo. Foto: RTV SLO

Največ pozornosti je namenjene sprejemanju omenjenih proračunov, razprava, pa se bo po napovedih zavlekla v zgodnje jutranje ure.

Predlog spremembe proračuna za leto 2007 in predlog proračuna za leto 2008 zaznamujejo davčna reforma, za prejemnike manj ugodno usklajevanje socialnih prejemkov in financiranje avtocest ter železnic z zadolževanjem, ki sloni na državnih poroštvih.

Predvideno je, da bo v prihodnjem letu za 1.860 milijard tolarjev (7,7 milijarde evrov) proračunskih prihodkov in 1.938 milijard tolarjev (8,1 milijarde evrov) proračunskih odhodkov. Več sredstev bo namenjenih znanosti in tehnologiji, gospodarski dejavnosti, prometni infrastrukturi, komunikacijam, notranjim zadevam in varnosti.

Predsenik vlade Janez Janša je dejal, da je proračun za prihodnji 2 leti naravnan razvojno in varčevalno, z njim pa naj bi vlada zagotovila makroekonomsko okolje za bolj konkurenčno in hitreje rastoče gospodarstvo ter ohranitev socialne države. Poudaril je, da se bodo v prihodnjih 2 letih sredstva povečala predvsem na področju gospodarstva, znanosti in razvoja, tercialnega izobraževanja ter zmanjšanja sodnih zaostankov, posebna pozornost pa bo namenjena tudi okolju.

Nov model financiranja občin

Na proračuna pa bo vplival tudi zakon o financiranju občin, katerega drugo branje so poslanke in poslanci že opravili. Vlada zagotavlja, da bodo skoraj vse občine s tem modelom dobile več, štiri najbogatejše občine (Ljubljana, Trzin, Log - Dragomer in Šempeter - Vrtojba) pa bodo dobile manj denarja, čemur nasprotuje opozicija.

Občine so do zdaj dobivale 35 odstotkov dohodnine, po novem pa bo določen nespremenljiv znesek, ki jim bo pripadal. Opozicija predlogu tudi očita, da bo zmanjšal samostojnost občin in privilegiral podeželske občine. Minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar je dejal, da bi sprejetje opozicijskih dopolnil popolnoma porušilo osnutek zakonskega predloga.

Poslanci se med razpravo niso mogli ogniti aktualnemu dogajanju glede ambruških Romov. Opozicijski SD je na zakon namreč vložil dopolnilo, ki bi 20 občinam, v katerih živi romska skupnost, omogočilo pridobitev dodatnih proračunskih sredstev. Pristojni minister Žagar je odgovoril, da bi imelo sprejetje dopolnila posledice znotraj javnofinančnega okvira, prav tako pa naj bi presegalo konceptualni okvir zakona.

S trošarinami do 5 milijonov evrov
S spremembami trošarinskega zakona naj bi se v proračunsko blagajno nateklo 5 milijonov evrov. Uvaja namreč trošarine na elektriko in dviguje trošarine za cigarete na evropsko raven.