V živo

DZ je začel splošno obravnavo predloga novele zakona o gostinstvu, ki naj bi omejil kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Gostinstvo po besedah gospodarskega ministra Matjaža Hana močno obremenjuje pomanjkanje kadra, zato se zapirajo številne gostilne, kavarne in bari v državi. "Ta zakon ne more rešiti vseh izzivov, lahko pa gostince razbremeni administrativnih ovir z boljšo ureditvijo obratovalnega časa, z manj birokracije in z večjo podjetniško svobodo," je Han povedal na seji DZ-ja.

Predlog odpravlja obveznost prijave rednega obratovalnega časa, kar bo omogočilo večjo fleksibilnost poslovanja gostinskih obratov. "Na ministrstvu na različne načine podpiramo gostinstvo, ki je temelj turizma," je poudaril. A pozornost javnosti je pri tem predlogu po njegovih besedah usmerjena drugam: "Javnost pričakuje, da bo država z regulacijo kratkotrajnega najema stanovanj ustavila nevaren trend, ki stanovanja spreminja v turistične nastanitve."

Od leta 2019 se je število stanovanj v turistični ponudbi povečalo za petkrat. Po ustavi je država dolžna omogočiti državljanom pridobitev primernega stanovanja. "Ker je dom temeljna človekova potreba, je treba v primerih pomanjkanja dolgoročnega najema vzpostaviti mehanizme za večjo dostopnost stanovanj. Regulacija kratkotrajnega najema je eden od teh mehanizmov, ki ga uporabljajo mesta in države po vsem svetu," je dejal.

Predlog zakona to ureja na način, da je segment spletnih platform za kratkotrajni najem še naprej dovoljen, a zamejen na način, ki bo bolj uravnotežen v odnosu do drugih temeljnih pravic in potreb ljudi in občin. "Predlagamo zakon, ki uvaja regulacijo kratkotrajnega najema z omejitvijo dni, in sicer 60 dni na leto v večstanovanjskih stavbah in 150 dni v eno- in dvostanovanjskih stavbah," je navedel.

Občinam dajemo možnost prilagoditve omejitve. Po predlogu se občinam omogoči, da omejitve v eno- in dvostanovanjskih stavbah lahko sprostijo na vse leto. "Premislimo lahko o delitvi na eno- in dvostanovanjske stavbe na eni strani in na večstanovanjske stavbe na drugi strani. Tako bi stavbe razvrstili glede na število stanovanj, na primer do pet in nad pet, in da izrecno dopustimo v stanovanju več nastanitvenih enot," je povzel.

Cilj je po njegovih besedah to, da na najboljši mogoči način dosežemo pravično in učinkovito ureditev, zaustavimo strmo rast cen najemnin, sprostimo stanovanja za družine, hkrati pa z dodatnimi kompromisi omogočimo in spodbudimo popestritev slovenske turistične ponudbe.

Očitki sobodajalcev

Kot je poročala novinarka Radia Slovenija Simeona Rogelj, sobodajalci ministru Hanu med drugim očitajo, da s čezmerno regulacijo uničuje enega izmed nosilnih stebrov slovenskega turizma in hkrati omejuje prihodek posrednim dejavnostim, ki živijo od turističnega obiska. Poleg tega ni znano, kakšne finančne posledice bo povzročil zakon ter kdaj in koliko stanovanj bo zaradi omejitev na voljo za dolgoročni najem.

Matjaž Han. Foto: Igor Kupljenik/Bobo
Matjaž Han. Foto: Igor Kupljenik/Bobo

Na gospodarskem ministrstvu so odločeni stanovanja vrniti osnovnemu namenu, saj ima, kot pravi državni sekretar Matevž Frangež, lastnina ne samo gospodarsko, pač pa tudi socialno in ekološko funkcijo, pri čemer pa je "prepovedano uporabljati lastnino ali uresničevati gospodarsko pobudo v nasprotju z javno koristjo in z razvojem nelojalne konkurence".

Regulacija kratkoročnega oddajanja gre v smeri časovnega omejevanja oddajanja, ki bo v pristojnosti občin. S prvotnih 30 dni se je obdobje podaljšalo na 60 dni na leto. Eden od predlogov je sicer, da naj bi v eno- in dvostanovanjskih hišah občine lahko dovolile oddajanje vse dni v letu. To pa po besedah Katje Rezman iz združenja sobodajalcev ne rešuje težav številnih samostojnih podjetnikov in delovnih organizacij z omejeno odgovornostjo: "To so primeri iz Pirana, z Bleda, iz Kranjske Gore, kjer so dejansko samostojne hiše, ampak so večstanovanjske in notri imajo espeje, in ti ljudje dejansko s 1. 1. 2026 ne bodo več mogli opravljati svoje dejavnosti."

Številne anomalije v zasebnih namestitvah

Analiza kakovosti več kot 100 nastanitvenih obratov je po besedah Maje Uran Maravič s portoroške fakultete Turistika pokazala, da so anomalije predvsem v zasebnih nastanitvah, saj lastniki ne spoštujejo določenih pravil, zato je po njenem mnenju ključno, "da imajo vsi, ki se s to gospodarsko dejavnostjo ukvarjajo, enake pogoje poslovanja".

Zakon po njenem mnenju sicer prinaša določene izboljšave, a odprto ostaja vprašanje, kako se bodo določila izvajala v praksi.

Kratkoročno oddajanje nepremičnin naj bi bilo mogoče 60 dni na leto.   Foto: Radio Koper/Jasna Preskar
Kratkoročno oddajanje nepremičnin naj bi bilo mogoče 60 dni na leto. Foto: Radio Koper/Jasna Preskar