Zakon o odprtju nepremičninskega trga naj bi na podlagi vzajemnosti Slovencem omogočil nakup nepremičnin tudi na Hrvaškem, kjer vlada največje zanimanje. Poslanske skupine opozarjajo, da bo zaradi zapletenosti postopkov na nakup na Hrvaškem treba še malce počakati, zakonu pa so nasprotovali le v SNS-u. Slovenija bo omogočala nakup državljanom tistih kandidatk, ki pridobitev lastninske pravice pravice omogočajo pod enakim pogojem.
Občine so poslanci in poslanke ustanovili po nujnem postopku. Številčni druščini občin so se tako pridružile še Gorje, Log - Dragomer, Rečica ob Savinji, Sveti Jurij v Slovenskih goricah in Šentrupert.
Končana burna razprava o Sovi
Poslanci so v nadaljevanju majskega zasedanja končali na trenutke burno razpravo o noveli zakona o varnostno-obveščevalni agenciji. Odločili niso nič, saj so poslanci LDS in SD zapustili dvorano, DZ pa tako zaradi nesklepčnosti ni mogel odločati o zakonu. Odločanje so prenesli na sredo.
V razpravi so največ pozornosti namenili dopolnilu, s katerim naj bi časovno omejitev posega v komunikacijsko zasebnost, torej prisluškovanja, nadzorovanja pisem in drugih pošiljk, z zdajšnjih šestih mesecev podaljšali na dve leti, kakršen je predlog koalicijskih poslancev. Opozicija se zavzema za omejitev tega obdobja na eno leto.
Novela je sicer sprva predvidevala odpravo skupne časovne omejitve posega v komunikacijsko zasebnost, vendar so člani komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb sprejeli dopolnilo, ki možnost skupne uporabe posebnih oblik pridobivanja podatkov omejuje na eno leto. Kot že rečeno, so koalicijski poslanci za zasedanje pripravili dopolnilo, na podlagi katerega bi omenjeni čas podaljšali na 24 mesecev.
Poslanci LDS-a in SD-ja so svojo podporo zakonu odrekli, saj je direktor Sove Iztok Podbregar zagotovil, da stanje ogroženosti Slovenije ni povečano in torej za ostrejše ukrepe po njihovem mnenju ni potrebe.
SNS ni uspel s povišanjem kazni
Na dnevnem redu je bil tudi predlog sprememb kazenskega zakonika, ki jih je predlagala poslanka SNS-a Barbara Žgajner Tavž. Po njenem predlogu bi podaljšali zastaralni rok za kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, povišali bi kazni za storilce in uvedli posebno evidenco. Večina poslancev in poslank temu že v razpravi ni bila naklonjena, zato so tudi pri odločanju zavrnili spremembo zakonika.
Vodilni v društvih materialno odgovorni
Skozi zakonodajni postopek je uspešno prišel še nov zakon o društvih, ki odpravlja ovire za ustanavljanje društev za pravne osebe in tujce. Jasneje opredeljuje nepridobitnost dejavnosti in vpeljuje materialno odgovornost vodilnih oseb društva. Glede tega je imela pomisleke opozicija (LDS in SD).
Sprejeli strokovne in znanstvene nazive
Sprejet je tudi zakon o strokovnih in znanstvenih nazivih, ki definira strokovne nazive in nazive po končanem šolanju po prvi, drugi in tretji bolonjski stopnji. Nazivi, ki so bili doseženi pred sprejetjem tega zakona, ostanejo taki, kot so bili. Na prvi bolonjski stopnji je sistem dvojen.
Vsi diplomiranci, ki diplomirajo na prvi bolonjski stopnji, imajo v svojem nazivu za imenom napisano bodisi VS bodisi UN, torej visoka strokovna ali univerzitetna izobrazba. Na drugi stopnji imamo samo univerzitetne programe, zato delitev ni potrebna in je pri vseh nazivih diplomirancev, ki končajo drugo bolonjsko stopnjo, napisano magister. Na tretji bolonjski stopnji pa se vsi nazivi pišejo pred imenom. Za zdaj je na tretji bolonjski stopnji samo naziv doktor znanosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje