"Zaradi razkritja, da ZDA nadzirajo vse elektronske komunikacije in jih uporabljajo v boju proti terorizmu in po potrebi za druge lastne interese, bi morali odstopati ministri, a edino, kar opažamo, je odsotnost odziva in ustrahovanje vseh, ki bi ga zaščitili. Snowden in Assange nista izdajalca, sta žvižgača," je izjavil predstavnik Koordinacijskega odbora kulture Slovenije (KOKS) Igor Koršič.
V imenu vseh nas
"Snowden je to storil v imenu vseh nas, zato smo se dolžni odzvati, edino tako ga lahko zaščitimo," je dodal Koršič in izpostavil dejstvo, da je edini slovenski politik, ki je odreagiral, evropski poslanec ALDE Ivo Vajgl. "Da EU ne protestira, je skrb vzbujajoče, smo v rokah velesile, ki si lahko dovoli kar koli brez protesta," je sklenil Koršič.
Obama je največje razočaranje za ves svet
"Barack Obama je največje razočaranje za ves svet, Slovenija bi morala zavrniti tovrstni terorizem in to je treba ameriški vladi sporočiti," pa je izjavil Ivo Svetina iz DSP-ja.
Luka Omladič je ugotovil, da so zdajšnji žvižgači nekdanji oporečniki, ki so si upali na glas izreči tisto, o čemer so vsi le šepetali in so tako povzročili razpoko v sistemu, podobno tisti, ki jo zdaj povzročajo žvižgači. "Vsi moramo zagrabiti za to razpoko in od politikov zahtevati, da podprejo žvižgače," je prepričan Omladič.
Janša je nekoč bil to, kar je Snowden danes
"Ko je neki drug slovenski žvižgač leta 1988 izdal vojaško skrivnost, kako vojska krati človekove pravice, mu je grozila enoletna zaporna kazen, Edwardu Snowdnu pa grozi dosmrtna ječa. Zaradi Janše se je uprla vsa Slovenija, zdaj pa molčimo in pozabljamo, kar smo takrat naredili. Z neodzivanjem zanikujemo eno od svojih osnovnih vrednot," je razmere nekoč in zdaj primerjal nekdanji varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek.
Žvižgač je bil tudi profesor Bučar
Tudi Ivo Vajgl, ki je prisostvoval tiskovni konferenci v DSP-ju, je spomnil, da je bil prvi slovenski žvižgač France Bučar. Izrekel je tudi bojazen, da nameravajo ZDA za naslednjo tarčo izbrati Sirijo. "To je tip globalizacije, ki se je bojimo, ljudem, ki nanjo opozarjajo, pa je treba dati pravi status," je dejal Vajgl, ki je ob izbruhu afere prisluškovanja menil, da bi morala Slovenija Snowdnu ponuditi azil.
Slovenija ven iz Nata?
V DSP-ju dozoreva spoznanje, da bi morala Slovenija izstopiti iz Nata, v stranki Solidarnost, ki nastaja okrog zgodovinarja Jožeta Pirjevca, pa podpirajo razpravo in plebiscit o izstopu. "Od Nata nimamo nič. Ne ščitimo svojih, ampak interese ameriških multinacionalk, naj Slovenci še enkrat na plebiscitu povedo, kaj mislijo o Natu," je dejal Pirjevec.
Novela zakona o javnem zbiranju skrbi vstajnike
Tudi predstavnik Vseslovenske ljudske vstaje Peter Petrovčič obsoja slovensko in evropsko politiko, ki je, kot pravi, "sužnja neoliberalnega sistema". "Snowden in Manning sta za nas junaka," je dejal. Predstavnike VLV-ja pa skrbijo spremembe zakona o javnem zbiranju, predvsem višanje kazni za kršitelje. Skrbi jih zaostrovanje definicije nevarnih predmetov in obveza organiziranja nujne medicinske pomoči. "Če so vile nevaren predmet, naj še traktor razglasijo za nevarnega, saj jih bodo kmalu imeli kar 30.000 na cestah. A jih bodo vse zaprli?" se je vprašal Petrovčič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje