V ravenskem zdravstvenem domu se namreč bojijo, da bi izbruhnila epidemija, zato so udeležencem zabave, da bi preprečili širjenje okužbe, predpisali antibiotik, saj se bolezen brez primernega zdravljenja v največ dveh tednih konča s smrtjo.
Antibiotik razdelili okoli 800 ljudem
Direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem Evgen Janet je za MMC pojasnil, da so antibiotik razdelili že okoli 800 ljudem, udeležencem sobotne zabave v diskoteki Rožmarin in njihovim sorodnikom (650 v zavodu in okoli 150 v okoliških zdravstvenih domovih). Po prvih podatkih je namreč kazalo, da je bilo na zabavi le okoli 300 ljudi, a se je pozneje izkazalo, da bi v stik z obolelim dekletom lahko prišlo do 1.000 ljudi. Janet je še povedal, da je po njegovih informacijah zdravstveno stanje dekleta stabilno, novih okužb pa ni bilo in jih niti ne pričakujejo.
Udeleženci zabave, ki še niso prejeli antibiotika, se lahko oglasijo v Zavodu za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem, kjer bodo antibiotik tudi dobili, je še dejal Janet. Pri tem je dodal, da ne gre za celotno zdravljenje, temveč le za enkratni odmerek, da bi preprečili širjenje okužbe.
Okužba le v primeru tesnega stika
Namestnik predstojnika Klinike za infekcijske bolezni v Ljubljani Milan Čižman pa je za MMC pojasnil, da je verjetnost prenosa bakterije zelo majhna. Bakterija se prenaša kapljično, njen doseg pa je največ en meter, je dejal Čižman. Okužba tako lahko nastane le s tesnimi stiki z bolnico, na primer ob poljubljanju ali pitju iz istega kozarca.
Znaki se pokažejo najpozneje v 24 urah
Na Koroškem so začeli zdraviti z antibiotikom vse, ki so se že zglasili v zdravstvenem domu in so bili v soboto na omenjeni zabavi. Čižmanu se samodejno zdravljenje vseh ne zdi preveč smiselno, je pa potreben poostren nadzor nad udeleženci zabave. Meni, da bi bilo bolje počakati na znake, kot so vročina, glavobol, bolečine v mišicah, izpuščaji, bruhanje. Če se ti pojavijo, pa mora bolnik nujno obiskati zdravnika. Čižman še dodaja, da se znaki pojavijo v 12 urah, najpozneje pa v 24-ih.
Janet na očitke odgovarja, da nekateri podatki iz novembra 2007 in iz podobnega primera v Veliki Britaniji kažejo, da obstaja možnost, da pride do nadaljnje okužbe, zato je to želel preprečiti. Novembra lani se je namreč z bakterijo okužil zdravstveni delavec, ki ni imel neposrednega stika z obolelim, iz Velike Britanije pa poznajo primer okužbe v diskoteki, kar je potrdil tudi Čižman.
Mogoča dva poteka bolezni
Namestnik predstojnika klinike za infekcijske bolezni je pojasnil, da sta mogoča dva poteka bolezni. V prvem primeru bakteriaja zaide v nosno-žrelni prostor in nato v kri, zaradi česar so bolniki zaradi bolezni v šoku lahko že v šestih urah. Ker gre za hujši potek bolezni, je bolnik sprejet na intenzivno enoto, kjer mu poleg zdravljenja meningokokne sepse nudijo tudi podporno terapijo, saj so lahko prizadeti tudi srce in ožilje.
V primeru lažjega poteka bolezni pa bakterija prizadene možgansko ovojnico, bolnik pa zboli za meningitisom. V bolnišnici na zdravljenju z antibiotiki ostane od pet do sedem dni.
Na Koroškem ljudje prestrašeni
Janet je še povedal, da med ljudmi vlada rahla panika, a jo z obvestili skušajo preprečiti. Zdi se mu normalno, da so ljudje prestrašeni, a sam zagotavlja, da epidemije ne bo.
A. M./ J. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje