"Ta levica se bo požrla med sabo, te levice ne bo več. Ta prostor bomo zapolnili mi, ne glede na to, da botri kujejo novo stranko," je po seji sveta stranke dejal predsednik DeSUS-a Karl Erjavec. Spomnil je, da je levica en tak projekt "nove politike" že lansirala, pa se je izkazala za zelo postano, iztrošeno staro politiko.
Kandidata za mandatarja iščejo zunaj stranke
DeSUS trenutno pripravlja volilni program, ki bo razrešil vprašanja, ki "tarejo državo", stranka bo o njem odločala na kongresu 21. oktobra. Program bo osnovan na socialni državi, ki pa mora biti utemeljen na uravnoteženem proračunu. Stranka, ki se po Erjavčevih besedah nenehno širi po številu članstva, bo v kratkem ustanovila tudi Mladi DeSUS.
Poleg tega potekajo pogovori za strankinega mandatarja, kandidati pa so zunaj stranke. Večinoma gre za uspešne direktorje in mednarodne finančnike, ki niso "tajkuni", je pojasnil Erjavec. V skrajnem primeru bi lahko mandatarstvo prevzel tudi on sam, a za zdaj išče človeka, ki bo sposoben Slovenijo popeljati iz krize, je dejal.
O družinskem zakoniku poslanci po svoji vesti
Po seji je poslanec DeSUS-a Franc Jurša pojasnil, da bodo na četrtkovem glasovanju o družinskem zakoniku glasovali po svoji vesti, a glede na njegovo poznavanje bodo njegovi kolegi zakon večinsko podprli. Nasprotovali bodo tudi SDS-ovim ustavnim spremembam, predlagani zakonski ukinitvi volilnih okrajev, njihovo nasprotovanje pa bo zadelo tudi SLS-ov predlog o kmetijsko-gozdarski zbornici.
Če bo stranka zmagovalka, bo predlagala tudi novo pokojninsko reformo, ki pa bo temeljila na "transparentnosti" in očiščenju pokojninske blagajne socialnih transferjev, zanjo pa bo treba tudi urediti trg dela in brezposelnost zmanjšati na neko "normalno raven". To je po oceni DeSUS-a okoli 50.000 brezposelnih.
"Rebalans je Pahorjev samoohranitveni nagon"
Pahorjeva vezava zaupnice na rebalans proračuna je ponesrečena poteza, ki med drugim kaže na "Pahorjevo kilometrino in samoohranitveni nagon", je dejal Erjavec. DeSUS rebalansa po vsej verjetnosti ne bo podprl - mogoče si bodo premislili, če bi rebalans vseboval polovično usklajevanje pokojnin.
Poleg tega stranka ni podprla niti proračuna, rebalans pa lahko s seboj prinese še kakšen intervencijski zakon, zato so mu v DeSUS-u niso naklonjeni. Naklonjeni pa so predčasnim volitvam, a jih mora predlagati SD. Če se bodo zadeve tako hitro vrtele, kot so se v zadnjih dneh, se lahko po njegovem mnenju zgodi, da bodo predčasne volitve že novembra. "Če se bodo pa ti konji malo ustavili, pa mislim, da bodo volitve spomladi," je še dodal.
"DeSUS ni ideološka stranka"
Ob tem meni, da je "stranka DeSUS v tem trenutku edina stranka, ki je sposobna premagati SDS". Po njegovem mnenju je ta teza realna zlasti zato, ker ima Janez Janša domet nekje do 30 odstotkov podpore volivcev. "Ostalo pa je odprto in mislim, da ima stranka DeSUS dobre možnosti zlasti zato, ker ni ideološka stranka," je še dejal.
Erjavec: Če bo Zares izstopil, naj Pahor odstopi
Po njegovem mnenju Pahor ostaja na položaju predsednika vlade, ker "je očitno skregan z realnostjo in ne vidi dejanskega položaja". Če bo Zares izstopil iz koalicije, bi vsak razumen človek odstopil, meni Erjavec in dodaja, da "bo stranka SD samo še izgubljala, če se bo ta agonija nadaljevala".
"Tudi pri reševanju politične kariere Boruta Pahorja mislim, da je v njegovem interesu, da gre na predčasne volitve, da doseže soliden rezultat in da politično preživi. Če bo vztrajal do rednih volitev, mislim, da to pomeni njegov pokop," meni predsednik stranke upokojencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje