Zunanja ministrica Tanja Fajon je v izjavi ob robu posveta diplomacije na Brdu pri Kranju dejala, da so na ministrstvu dolgo pripravljali novo zunanjepolitično strategijo (trenutno veljavna je bila sprejeta leta 2021), proces pisanja in medresorskega usklajevanja pa je označila za zahteven.
Tako kot premier Robert Golob je dejala, da usklajujejo še zadnje podrobnosti. Če bo vse usklajeno v kratkem, bi bila strategija lahko potrjena že na današnji seji vlade.
Po njenih besedah dokument na 15 straneh – obstoječi jih šteje 38 – odslikava predvsem spremenjene geostrateške razmere v svetu, poudarja potrebo po sklepanju novih partnerstev in naslavlja vse geopolitične izzive.
Pisati so jo po besedah Tanje Fajon začeli pred dobrim letom, da obstoječo "očistijo različnih ideoloških poskusov v preteklosti", in med temi omenila totalitarizme in višegrajsko skupino.
"Naslavlja trenutne razmere v svetu in predvsem usmeritve, ko gre za spoštovanje mednarodnega prava, mednarodnega humanitarnega prava Združenih narodov, ustanovne listine," je dejala.
To je krovni dokument, na podlagi katerega bodo nato na letni ravni delali akcijske, izvedbene načrte, je napovedala in kot primer navedla odnos Slovenije do Rusije, Kitajske, ZDA ali Bližnjega vzhoda.
Upa, da bodo krovne usmeritve trajale več let, hitreje pa se bodo spreminjali izvedbeni akti.
"Zadeve se v svetu tako hitro spreminjajo, da bomo morali tudi te dokumente izjemno hitro spreminjati, in tudi zavezo imamo, da bomo te pomembne odločitve sprejemali sproti skozi slovenski parlament in potem tudi z željo, da res zunanja politika nastopa z enim glasom v svetu," je dejala.
Menila je, da je vrh slovenske politike že doslej nastopal s skupnimi stališči. "Ko kadar koli nastopamo ali jaz ali predsednica države ali predsednik vlade, mislim, da imamo zelo skupne poglede," je dejala in poudarila stališča do ruske agresije v Ukrajini, spoštovanja mednarodnega prava, humanitarnega prava in držo glede izraelske agresije v Gazi.
"Ko gledam glavne stebre, od predsednice države, predsednika vlade do ne nazadnje pristojnih v parlamentu in zunanjega ministrstva, govorimo z enakim glasom," je poudarila in dodala, da jim je nesoglasja glede nekaterih vabil – završalo je glede vabila kitajskemu predsedniku na obisk v Slovenijo – uspelo rešiti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje