Za študente univerzitetnega izobraževanja je v prihodnjem študijskem letu na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest, za študente višjih šol 12.086, za srednješolce pa 26.008 mest. Foto: BoBoFoto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Za študente univerzitetnega izobraževanja je v prihodnjem študijskem letu na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest, za študente višjih šol 12.086, za srednješolce pa 26.008 mest. Foto: BoBoFoto: BoBo/Žiga Živulović ml.

V okviru informativnih dnevov so vrata odprle vse srednje šole, dijaški in študentski domovi, fakultete, višje strokovne šole in akademije. Učenci in dijaki so se lahko podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji, možnostmi in pogoji študija, s poklici, možnostmi zaposlovanja in nadaljevanja izobraževanja ter drugimi koristnimi informacijami, pomembnimi za odločanje o nadaljnjem šolanju.

Večina srednjih šol je mlade, ki se zanimajo za njihove programe, sprejela najprej ob 9. uri, popoldne so predstavitve potekale ob 15. uri, v soboto pa bodo ob 9. uri.

Na šolah, ki so objavile vabila na informativne dneve, so dijakom obljubljale ogled šole s podrobno predstavitvijo predmetov in različnih dejavnosti. Ključne informacije, ki jih dijak potrebuje, na primer, kaj vprašati na informativnih dnevih, so na voljo tudi na portalu dijaskisvet.si.

Fakultete so svoja vrata odprle ob 10., še en termin predstavitev je bil ob 15. uri, nato pa še v soboto ob 10. uri. Izjema sta ljubljanski fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ter za računalništvo in informatiko. Na FKKT-ju so prve predstavitve potekale ob 9. uri, popoldne pa ob 14. uri, v soboto pa bodo tako kot drugod ob 10. uri. Na FRI-ju so mlade sprejeli danes ob 11. uri, drugi termin pa je bil ob 15.30.

Višje šole so dijakom vrata odprle različno. Fakultete organizirajo del dejavnosti in predstavitvenih dejavnosti tudi na spletu.

Ker se je veliko mladih odločilo za prevoz z vlaki, so okrepili redne potniške vlake, ki pripeljejo v izobraževalna središča. Dodatnih ugodnosti za potovanje z vlaki danes ni bilo, v soboto pa bo na voljo 75-odstotni popust. Primorska univerza je danes organizirala brezplačen avtobusni prevoz za dijake iz oddaljenih krajev.

"Prihajajo cele družine, a otrok mora odločitev sprejeti sam"

Eden od najpomembnejših dejavnikov za uspešno šolanje je motivacija, je prepričana direktorica Šolskega centra Ljubljana Nives Počkar. Mladi naj zato šolo izbirajo glede na lastne želje in interese, informativni dan pa je odlična priložnost, da pridobijo čim več informacij. "Vprašajo, ali imamo strokovne ekskurzije, starše zanima, kaj bodo jedli, se pravi malica. Bolj malo sprašujejo o knjigah in učbeniškem skladu, mi bi si želeli, da bi bilo tega več. Sprašujejo tudi o urniku, kdaj začnejo, kdaj končajo, pa tudi ugotavljamo, da na informativni dan prihajajo cele družine. Tukaj bi poudarila, da naj se otrok sam odloči, ne pa starši," je poudarila v pogovoru za Radio Slovenija.

Tudi izbira fakultete za marsikoga pomeni pomembno življenjsko prelomnico in prav je, da bodoče študentke in študenti dobijo izčrpne in verodostojne informacije iz prve roke. Še bolje pa je, da na informativni dan pridejo pripravljeni, pravi prorektorica za študijsko dejavnost Univerze v Mariboru Maja Modic. "To razumemo že kot predpripravo na dejansko udeležbo na informativnih dnevih. Ker prva odločitev, zoženje izbire na največ tri fakultete, je že ena precej pomembna odločitev," je dejala.

Ob informativnem dnevu na šolah živahno

Bodočim študentom bodo z nasveti pomagale tudi študentske organizacije

Tako kot vsako leto so dijakom tudi tokrat v pomoč študentske organizacije, ki dajejo potrebne informacije glede študija in obštudijskega življenja, je za Radio Slovenija poročal novinar Jure Čepin. Tako je Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani za bodoče bruce pripravila prenovljeno informativno brošuro z vsemi opisanimi ljubljanskimi fakultetami in akademijami. V brošuri je predstavljeno tudi delovanje ŠOU-a in obštudijsko življenje.

Dijake so na fakultetah pričakali študenti, da bi jim priskočili na pomoč pri vseh vprašanjih in dilemah. Prav tako je na terenu ekipa študentov, ki bo pomagala tistim, ki niso iz Ljubljane, z navigacijo po študijskih središčih v bližini železniške postaje, Kardeljeve ploščadi, Aškerčeve ceste in Večne poti.

Sorodna novica Informativa 2025: “Na trgu se predstavljaš s tem, kar znaš, ne s papirjem”

Tudi mariborska študentska organizacija je s svojimi informatorji na fakultetah pričakala dijake in jim nudila potrebne informacije glede študija in obštudijskega življenja. Dijake pozivajo, da izkoristijo priložnost, da na posameznih fakultetah od študentov pridobijo čim več informacij.

Na primorski univerzi so člani primorske študentske organizacije skupaj s predstavniki študentskih svetov fakultet bodočim študentom postregli z različnimi uporabnimi informacijami na njihovih družbenih omrežjih. Poleg tega so bili, tako kot vsako leto, mladim na voljo za nasvete tudi na Čevljarski ulici 27 v študentskem centru. Danes je univerza organizirala brezplačen avtobus, ki bo začel pot v Mariboru. Ključne korake dijakom univerza podaja tudi na t. i. Plonk listku za dijake. Na voljo bo tudi ogled knjižnice s čitalnico, ki je edina v Sloveniji neprekinjeno odprta 24 ur na dan sedem dni v tednu.

Fakultete in Akademija umetnosti novogoriške univerze predstavitve izvajajo v Novi Gorici, Ajdovščini, Vipavi in Ljubljani, in sicer danes od 10. do 17. ure, v soboto pa od 10. do 13. ure. Za vse, ki se dogodkov niso mogli udeležiti v živo, je univerza pripravila spletno različico z dogodki na daljavo. Bodoči bruci so se srečali s študenti promotorji, ki so z njimi delili svoje študijske izkušnje.

Mogoč tudi (virtualni) obisk dijaških in študentskih domov

V okviru informativnih dnevov so potekali tudi dnevi odprtih vrat študentskih domov, kjer so stanovalci bodočim študentom v živo in virtualno predstavili utrip študentskega življenja in jih povabili na voden ogled študentskih naselij. Dan odprtih vrat je bil danes na sedežu študentskih domov.

Prav tako je bil dan odprtih vrat dijaških domov, ki so sicer namenjeni dijakom, a tudi študentom višjih šol, ki zaradi študija na oddaljeni šoli začasno bivajo zunaj domačega okolja. V dijaških domovih je za prihodnje šolsko leto za novince sicer predvidenih skupaj 1806 postelj. Domove so prav tako predstavljali na daljavo. Za študente univerzitetnega izobraževanja je v prihodnjem študijskem letu na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest, za študente višjih šol 12.086, za srednješolce pa 26.008 mest.

Informativni dnevi