Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je v sporočilu za javnost poudaril, da so vse "oblike nasilja v šolskem prostoru nesprejemljive in jih moramo kot takšne absolutno obsoditi tako na družbeni kot profesionalni ravni". "Zadnji dogodek spolnega nasilja, ki ga je osumljena oseba, ki naj bi predstavljala avtoriteto v šolskem prostoru, kaže, da kot družba še nismo ustrezno ukrepali, da do takšnih ravnanj nikjer več ne bi prihajalo," je zapisal.
Po poročanju medijev naj bi namreč ravnatelja ene od gorenjskih šol, nekdanjega smučarskega tekača in trenerja v tem športu, ovadili zaradi spolnega napada na mladoletnico, policija zadevo preiskuje, na šoli pa so že sprožili postopke za zamenjavo ravnatelja z začetkom novega šolskega leta.
"Zavedamo se, da se zmeraj lahko najedo posamezniki z odklonskimi ravnanji"
"Absolutno se zavedamo, da bi morali biti šolski prostor in zaposleni prvi zgled in ogledalo družbe, saj gre za družbeni sistem, kjer izobražujemo in vzgajamo našo skupnost, vendar se istočasno zavedamo, da gre za tako velik sistem, da se zmeraj lahko pojavijo posamezniki z odklonskimi ravnanji," je sporočil Felda. Na ministrstvu se po njegovih navedbah zavedajo, da je različne pojavne oblike nasilja mogoče zmanjšati z vzpostavljanjem dobrega počutja in klime v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Z namenom zaščite otrok pred različnimi oblikami nasilja je v normativnem okviru predpisano, da se v vrtcih, šolah in drugih zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami zagotovi varno in spodbudno učno okolje, v katerem sta prepovedana telesno kaznovanje otrok in vsakršna druga oblika nasilja nad otroki in med njimi. Prav tako je z zakonom prepovedana neenakopravna obravnava, ki bi temeljila na spolu, spolni usmerjenosti, socialnem in kulturnem poreklu, veroizpovedi, rasni, etnični in narodni pripadnosti ter posebnosti v telesnem in duševnem razvoju, je navedel.
Minister ne izključuje sprememb predpisov
Minister se, kot je zapisal, zaveda, da so pričakovanja javnosti v vseh odklonskih primerih znotraj šolskega prostora velika, predvsem je veliko pozivov po različnih ukrepih. "Dejstvo je, da živimo v pravni državi in moramo zato spoštovati veljavno zakonodajo, zaradi česar želim poudariti, da je za ravnanje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih pri zaznavanju in obravnavanju nasilja in tudi drugih nezakonitih ravnanjih odgovoren ravnatelj, v primeru neprimernega/nezakonitega ravnanja ravnatelja pa svet zavoda," je pojasnil.
Ob tem je napovedal, da se bo tudi v prihodnje "zavzemal, da bomo na sistemski in vsebinski ravni pripravili ukrepe in aktivnosti za hitrejše prepoznavanje dejavnikov tveganja, ki lahko pripeljejo do pojavnih oblik nasilja, kot tudi za hitrejše sankcioniranje oziroma izvedbo ukrepov za zaščito vseh deležnikov pred morebitnimi storilci nezakonitih ravnanj". Če bo pri tem potrebna sprememba materialnih predpisov, "bomo uredili tudi to", je napovedal.
Obenem bo tudi v prihodnje podpiral vse oblike izobraževanj in usposabljanj – tako za vodstva vrtcev in šol kot tudi za vse zaposlene. "Teme, kot so integriteta, družbena odgovornost in profesionalizem, morajo postati temelj družbe, predvsem pa šolskega prostora, saj le to prispeva k razvoju, kakovosti, ustreznim odnosom ter zmanjšanju tveganj za neprimerna ravnanja," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje