Evropski poslanci so ob zvokih Zdravljice uvodoma položili cvetje ob spomeniku "Žive naj vsi narodi", ki ga je Slovenija v spomin na predsedovanje EU-ju postavila junija 2008 na Schumanovem krožišču v Bruslju, nato pa se je sledila še slovesnost v prostorih Evropskega parlamenta.
Kacin: Jugoslavija je bila za Zahod le nepotreben zaplet
Kot osrednji govornik je spregovoril Lojze Peterle (ELS), ki je bil tudi prvi predsednik demokratično izvoljene slovenske vlade. "Pred dvajsetimi leti smo doživeli nasmeh zgodovine in ga izkoristili za največji in epohalni dosežek slovenskega naroda. Takrat smo zadihali svobodno in zaživeli z dostojanstvom naroda z lastno državo. Postavili smo se na politični zemljevid sveta s svojo identiteto in politično voljo," je med drugim povedal Peterle.
Jelko Kacin (ALDE) je pojasnil, da se po dvajsetih letih ponovno zastavlja vprašanje, ali bi Zahod razpad Jugoslavije in vojaški spopad leta 1991 lahko preprečil. Odgovor je, kot pravi, ne, saj naj bi bil Zahod preveč osredotočen na razplet dogajanja v Sovjetski zvezi, Jugoslavijo pa je videl le kot dodaten nepotreben zaplet, slab vzgled in nevaren prejudic. "Diplomati v Beogradu so bili slepi in gluhi za realnost v republikah in pokrajinah," je izpostavil.
Zver: Ustvarili smo državo, ki bo varovala Slovenstvo
Milan Zver (SDS/ELS) je dejal, da si lahko državo ljudje ustvarimo, kar pa ne velja za domovino, saj se z njeno kulturo in jezikom že rodimo. Po njegovih besedah nam je Slovencem pred 20 leti uspelo ustvariti državo, ki bo varovala našo domovino in slovenstvo. Izrazil je tudi veselje nad tem, da so se na dogodku zbrali evropski poslanci iz vseh političnih opcij.
"Naša dvajsetletna Slovenija te dni praznuje. Naša mlada država je danes v soglasju s seboj in okolico. Navznoter in navzven ponosna nase, na to, kar je in na to, kar ima. Ima pa veliko in vse, kar imajo veliki. Izpolnili smo številne visokoleteče cilje in zrasli v mlado, napredno, sodobno državo," pa je poudarila Tanja Fajon (S & D).
Santer: Žrtve totalitarizmov si zaslužijo spomin
Slavnostni govornik na prireditvi je bil sicer Jacques Santer, nekdanji predsednik Evropske komisije in nekdanji luksemburški premier. Med drugim je povedal, da si žrtve totalitarnih režimov in komunistične ideologije zaslužijo spomin nanje, saj bodo tako mlajše generacije živele svobodneje. Kot pravi, imajo mladi tudi pravico vedeti, kaj se je dogajalo pred njihovim rojstvom.
Na proslavi je bilo okoli 300 udeležencev, med drugim tudi številni mladi, ki so se dogodka udeležili v okviru Zveze prijateljev mladine.
"Zasluge si prisvajajo tudi taki, ki niso bili največji akterji sprememb"
Ob robu praznovanja osamosvojitve pa so člani poslanske skupine Evropske ljudske stranke predstavili tudi knjigo Dvajset let samostojne Slovenije. Urednik dela je Milan Zver, ki je pojasnil, da so k nastanku knjige povabili ključne akterje iz njihove "politične družine", ki so veliko prispevali k osamosvojitvi in demokratizaciji Slovenije.
Kot pravi, so skupaj ugotovili, da Slovenija do danes ni izkoristila vseh svojih možnosti, kljub temu pa je dosegla uspehe, o katerih pred 25 leti niti sanjati nismo upali. Poudaril je tudi, da smo Slovenci v času osamosvajanja dokazali, da takrat, ko nam je najtežje, lahko stopimo skupaj.
"Res smo bili enotni, ampak same priprave na osamosvojitev niso bile tako enotne, kot se zdi danes, zato se različno interpretirajo dogodki in iščejo zasluge. Običajno pravimo, da zmagovalci pišejo zgodovino. Ni nujno, da je tako. Danes si prisvajajo zasluge za to, kar se je zgodilo pred 20 leti tudi taki, ki niso bili največji akterji ali pa pobudniki vseh teh sprememb," je izpostavil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje