Apostolski administrator ljubljanske nadškofije Glavan je v svojem nagovoru pred verniki v novomeški stolnici dejal, da je velika noč dan, ko je Jezus vstal. Pisci evangelijev po njegovih besedah ne dajo naravoslovnih dokazov niti ne zgodovinskih pojasnil, kako se je to zgodilo, zato je po besedah Glavana za dojemanje tistega, kar se je zgodilo, potrebna predvsem vera.
Škof je pri tem izrazil blagor vsem tistim, ki verujejo v velikonočno sporočilo. "Kdor namreč lahko veruje, da smrt nima zadnje besede, se njegovo življenje dejansko spremeni: ni več podvrženo strahovom, temveč ga napolnjuje upanje," je dejal.
Za apostolskega administratorja mariborske nadškofije Lipovška pa velika noč predstavlja osrednjo resnico kristjanov in vrhunec odrešenja. Ob tem je opozoril, da če kdaj, potem smo prav v tem času potrebni luči in moči, ki jo prinaša vsebina velikonočnega praznika. To je radostno in upanja polno sporočilo, da vse stiske in negotovosti sedanjega časa niso zadnja beseda, ampak je odločilno, da je Kristus vstal od mrtvih in živi ter s svojim vstajenjem začenja novo obdobje človeške zgodovine, je v svojem nagovoru vernikom v stolnici celjske škofije dejal škof.
Vabljeni k branju:
.
Množica vernikov spremljala blagoslov papeža Frančiška
.
Škofi ob veliki noči: Upanje in moč za novo življenje
Velika noč je tukaj, novih nadškofov še ni
.
Velika sobota v znamenju molitve, blagoslovljenega ognja, vode in jedi
Papež Frančišek med velikonočnim bedenjem krstil deset vernikov
.
Foto, video: "Ni lahko tesno slediti Jezusu, saj je pot, ki jo je izbral, križeva pot."
"Moč nemoči je v odpuščanju"
V ljubljanski stolnici je velikonočno procesijo z mašo vodil ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, v mariborski stolnici pa generalni vikar mariborske nadškofije Janez Lesnika. V svojem nagovoru je Jamnik dejal, da se moč nemoči kaže v odpuščanju, in ne v obsojanju, ter v temeljnem spoštovanju drugačnosti in različnosti. Poudaril je, da kristjan nima nobene moralne pravice obsojati drugih ali se imeti za boljšega.
Skupaj s katoličani veliko noč praznujejo tudi evangeličani, letos pa tudi pravoslavci. "Od Jezusa naprej prazen grob pomeni tudi mesto neizmerno velikega upanja, da se človeško življenje vendarle ne končuje v tej skrivnostni, nekaj centimetrov široki in globoki zastrašujoči jami," je dejal Filo. Celjski paroh in namestnik zagrebško-ljubljanskega metropolita za Slovenijo Milan Duduković pa je jutranje velikonočno bogoslužje že opravil malo po polnoči v cerkvi sv. Maksimiljana v Celju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje