"Želimo si in bomo takšen predlog tudi podali," je Golob odgovoril na vprašanje, ali meni, da bi lahko predlog, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU-ju, dobil zadostno podporo med državami članicami.
"Vendar pa je evropska realnost takšna, da je dovolj ena članica, ki to prepreči. Upam, da bo prihodnji teden premagal razum, je pa žal preteklost marsikdaj pokazala, da lahko pride do zlorabe tega instrumenta in da potem posamezne članice zlorabijo instrument veta za lastne interese, ki nimajo nobene zveze z evropskimi vrednotami," je poudaril po današnjem srečanju s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom.
Michelu je sicer v četrtek pismo, v katerem se je zavzel za podelitev statusa kandidatke brez pogojev, poslal tudi predsednik republike Borut Pahor. Predsednik meni, da bi s tem v BiH-u okrepili proevropske sile in dinamiko prilaganja evropskim normam.
Premier Golob je v pogovorih s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, s katero se je sešel v četrtek, in Michelom izrazil prepričanje, da "bo proces, vezan na Ukrajino, Moldavijo in Gruzijo, na neki način pospešil procese tudi za Zahodni Balkan".
"Verjamemo, da Zahodni Balkan zasluži podobno obravnavo, še posebej tiste države, ki so bile v vojni in ki niso same odgovorne za to, da ne morejo izpolniti tehničnih pogojev," je dejal Golob, ki bo to izpostavil tudi na svojem prvem zasedanju Evropskega sveta prihodnja četrtek in petek.
Na vrhu EU-ja bo podprl tudi podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU-ju Ukrajini, je še dejal predsednik vlade, ki je pozdravil objavljeno pozitivno mnenje Evropske komisije glede Ukrajine. "Mislim, da je to pomembno politično sporočilo Ukrajini, in mislim, da je prav, ker si to Ukrajinke in Ukrajinci zaslužijo," je poudaril.
Trenutno je po njegovih besedah težko reči, kje so največje težave v pogovorih med državami članicami o statusu kandidatke za članstvo v EU-ju za Ukrajino, saj se še niso soočili z vsemi, tudi formalnimi pomisleki.
Verjame pa, da bo največ razprave namenjene temu, kakšne pogoje mora Ukrajina na svoji poti izpolniti. "Glede na to, da je Ukrajina v posebni situaciji zaradi vojne, verjamem, da bo obstajalo tudi dovolj politične modrosti, da bomo pri tem fleksibilni in da ne bomo postavljali pogojev z namenom blokiranja, ampak z namenom usmerjanja tega procesa," je še povedal v izjavi za novinarje.
Golob je s tem sklenil svojo prvo pot v tujino od prevzema položaja pred nekaj tedni. V četrtek se je sešel s predsednico Evropske komisije, s katero sta govorila tudi o energetiki in skladu za okrevanje po pandemiji covida-19. Srečal se je še z evropskim komisarjem za krizno upravljanje Janezom Lenarčičem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje