Premier Robert Golob se je julija lani srečal z Volodimirjem Zelenskim. Foto: X Vlada RS
Premier Robert Golob se je julija lani srečal z Volodimirjem Zelenskim. Foto: X Vlada RS

"Slovenija je Ukrajini od prvega dne ruske agresije pomagala srčno in odločno, na kar smo upravičeno ponosni. Zato nam ni in ne more biti vseeno, kako bo doseženo premirje," je v izjavi za javnost po številnih razpravah na najvišji ravni na varnostni konferenci v Münchnu o pogajanjih za dosego miru v Ukrajini zapisal slovenski premier Robert Golob.

Sorodna novica Zelenski Evropo pozval, naj ustanovi lastne oborožene sile za obrambo proti Rusiji

Spomnil je, da Ukrajina ni le kandidatka za članstvo v Evropski uniji, ampak s Svetom Nato-Ukrajina tudi najtesnejša partnerica zavezništva. Zaradi tega od ameriških zaveznikov pričakuje, da bo rešitev glede premirja sprejemljiva tudi za ukrajinski narod, ki "z nami deli iste vrednote in isto željo po svobodi", so sporočili iz kabineta premierja.

Sorodna novica Vance po srečanju z Zelenskim: ZDA želijo doseči trajen mir v Ukrajini

Predsednik vlade je prepričan še, da je zdaj, ko smo miru bližje kot kadar koli prej, "toliko bolj pomembno, da svoja stališča poenotimo tako, da bo v Ukrajini in Evropi dosežen trajen in pravičen mir".

Trump želi čim prej končati vojno v Ukrajini

Zadnji teden je v mednarodni skupnosti vse glasnejša razprava o premirju v Ukrajini, ki jo je spodbudil telefonski pogovor ameriškega predsednika Donalda Trumpa z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Voditelja sta se namreč dogovorila za takojšen začetek pogajanj za končanje vojne v Ukrajini. Trump je nato s tem seznanil ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.

Sorodna novica Evropa med Trumpom in Putinom

Trump sprva ni želel potrditi, ali bo Kijev del pogajanj, je pa to potrdil pozneje. Zelenski je opozoril, da se želi Kijev z ZDA dogovoriti o načrtu, kako ustaviti Putina, še preden bi se začeli pogovori z Rusijo. Tudi na srečanju obrambnih ministrov Nata in na Münchenski varnostni konferenci je bilo slišati več pozivov, da pogajanj o Ukrajini ne more biti brez Ukrajine, nujno pa mora biti vključena tudi Evropa.

Fajon: Zavarovati moramo demokracijo

Zunanja ministrica Tanja Fajon je sicer danes ob robu Münchenske varnostne konference (MSC) poudarila, da so izjave ameriškega podpredsednika J. D. Vancea glede svobode govora in demokracije v Evropi nujno opozorilo, da moramo v Evropi okrepiti ključne stebre, ki nas povezujejo. S tem bi se zavarovala demokracija, je dodala.

"Hladen tuš podpredsednika ZDA Vancea Evropejcem na račun svobode govora in demokracije v Evropi v Münchnu še močno odmeva," je sporočila ministrica na družbenem omrežju X.

Prepričana je, da so izjave nujno opozorilo, "da v Evropi okrepimo ključne stebre, ki nas povezujejo: odpornost, aktivno državljanstvo, učinkovito komunikacijo in priprave na negotovo prihodnost". Dodala je, da lahko, če se bomo držali teh načel, zavarujemo demokracijo v Evropi. To pa je bilo tudi njeno sporočilo na okrogli mizi o krhkosti demokracij, ki je potekala ob robu MSC-ja.

"Moramo ravnati strateško, modro, predvsem pa poenoteno v naši zavezanosti skupnim načelom," je še pozvala Fajon.