Golob se je srečal s katarskim premierjem. Foto: Vlada/X
Golob se je srečal s katarskim premierjem. Foto: Vlada/X

Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da sta se s Taminom bin Hamadom Al Tanijem pogovarjala o humanitarnih projektih v Gazi, kot je rehabilitacija otrok. Govorila sta tudi o odnosih med državama ter o tem, kako doseči premik iz trenutnega položaja, ki se zdi brezupen, saj Izrael sistematično krši vse dogovore.

Golob se bo na sedežu časopisa Wall Street Journal srečal tudi z novinarjem Evanom Gershkovichem, enim tistih, ki jih je Rusija izpustila v okviru dogovora o izmenjavi zapornikov. Pri tem je sodelovala tudi Slovenija, ki je Rusiji vrnila dva vohuna.

V pogovoru za Politico je Golob dejal, da je na Bližnjem vzhodu, kjer Izrael izvaja ofenzivi na Gazo in Libanon, najpomembnejša prekinitev sovražnosti. Izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju je očital, da namerno poslabšuje položaj. "Svet mora biti enoten v pozivu, naj se ustavi, ker bo položaj v nekem trenutku postal nepovraten in tega ne želimo," je dejal.

"Težko je najti besede za humanitarno katastrofo v Gazi. Izrael brez ozira meri na vse. To je bolj skrb vzbujajoče kot drugi oboroženi spopadi, ker ne gre le za kršitve mednarodnega prava, ampak tudi za varnost humanitarnih delavcev," je dejal Golob.

Politico navaja, da je Slovenija poleg Španije, Irske in Norveške med maloštevilnimi evropskimi državami, ki so priznale palestinsko državo, zaradi česar jo je izraelska vlada obtožila, da nagrajuje Hamas. Omenja tudi, da je imela Slovenija ključno vlogo pri izmenjavi ujetnikov, v okviru katere je Rusija julija izpustila 16 ljudi, Slovenija pa je izpustila osumljena ruska vohuna, ki sta se izdajala za argentinska državljana.

Golob je povedal, da je zamisel o izmenjavi zapornikov med vzhodom in zahodom nastajala več kot leto dni. "Takoj po pridržanju vohunov smo predstavili to zamisel ... Trajalo je več kot leto dni, preden se je ta načrt uresničil," je dejal. Po njegovih besedah je bil izid izmenjave opomin na pomen zavezništev. "Zdaj citiram predsednika Bidna, vendar to kaže, kako lahko vsakemu od nas, tudi najmočnejšemu, koristi, če ima prijatelje in zaveznike po vsem svetu, ne glede na velikost," je dejal Golob.

Golob bo imel predvidoma še intervju za Wall Street Journal, zvečer pa se bo udeležil sprejema za slovensko skupnost, ki ga v dvorani cerkve sv. Cirila na Manhattnu prireja veleposlanik Slovenije v ZDA Iztok Mirošič.

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je vodila neformalni dialog Varnostnega sveta z Ligo arabskih držav. Foto: MZEZ/X
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je vodila neformalni dialog Varnostnega sveta z Ligo arabskih držav. Foto: MZEZ/X

Fajon: Okrepitev pritiskov za premirje

Članice Varnostnega sveta ZN-a in predstavniki držav članic Arabske lige so se na neformalnih posvetovanjih v New Yorku strinjali o nujnosti takojšnjega premirja na Bližnjem vzhodu, tako v Gazi kot Libanonu, je po srečanju povedala zunanja ministrica Tanja Fajon.

"Kot predstavnica Slovenije bom rekla, da smo zelo zaskrbljeni nad razvojem dogodkov na Bližnjem vzhodu. Slovenija je od začetka vojne v Gazi svarila, da se lahko prelije in nasilje v Libanonu lahko vodi v vojno v regiji," je dejala po srečanju, ki je bilo zaprto za javnost. Kot je dodala, je pozvala vse, ki imajo vpliv, naj okrepijo pritisk za premirje in umik Izraela s palestinskih ozemelj.

Izrael mora spoštovati svoje zaveze odgovorne članice ZN-a, je dejala. Kot ključno besedo vseh njenih razprav v času zasedanja Generalne skupščine ZN-a je poudarila mir. "Imamo kolektivno odgovornost za spoštovanje resolucij Varnostnega sveta in da naredimo vse, kar moremo za politično rešitev, ker vojaška rešitev ne more pripeljati miru v regijo," je še poudarila ministrica.

Povedala je tudi, da je ganjena zaradi slovenskih stališč do palestinskega vprašanja, kot je med drugim priznanje državnosti, in da je vse države pozvala, naj storijo enako. Po novinarskem vprašanju je izrazila podporo načrtu za 21-dnevno premirje med Izraelom in Hezbolahom v Libanonu.

Generalni sekretar Arabske lige Ahmed Aboul Gheit je potrdil, da so se na pogovoru Varnostnega sveta s štirimi predstavniki arabskih držav – Savdske Arabije, Bahrajna, Iraka in Egipta – osredotočili na potrebo po takojšnjem premirju in podprli načrt za Libanon, ki so ga oblikovale ZDA in Francija.

Ponovil je, da arabske države vztrajajo pri mirovni ponudbi Izraelu – zemlja za mir. Dodal je, da so na srečanju govorili tudi o času po koncu spopadov.