Gorše je bil spomladi letos zaradi zlorabe položaja v stečaju podjetja HKS Sicura že nepravnomočno obsojen na štiri leta zapora, zdaj pa mu v Kopru sodijo še za domnevno zlorabo položaja in pranje denarja v stečajnem postopku podjetja Hidro.
Gorše je v povezavi s svojim premoženjem sodniku omenjal le Mercedesovega starodobnika, a je tožilstvo na koncu našlo tri njegova taka vozila. Formalno gledano, njegove izjave držijo; družinsko hišo je prepisal na ženo, nepremičnine iz stečaja Plutala naj bi obvladoval prek novega slamnatega lastnika, v združenju upnikov pa sumijo, da ima premoženje tudi v davčnih oazah. Gorše je namreč med tistimi, ki tečejo vsaj en krog pred pravosodnimi in organi pregona in poskrbijo, da je njihovo premoženje skrito, nedotakljivo in jih kje čaka.
Za milijon in pol obmorskega razkošja
Na Goršeta bo tako zagotovo nedotaknjena počakala razkošna, več kot milijon in pol evrov vredna vila v Savudriji s pogledom na Piranski zaliv. Leži tik ob morju nedaleč stran od turističnega kompleksa Kempinski. Njen formalni lastnik je sicer podjetje Finis, d. o. o., ki ima sedež na naslovu vile, registrirano pa je za poslovanje z nepremičninami.
Edini ustanovitelj Finisa je Brane Gorše. Iz registra izhaja, da gre za delujoče podjetje, zato nas je zanimalo, koga bomo našli na prijavljenem sedežu družbe. Vrata nam je odprl
Goršetov sin, ki nam je na vprašanje, ali je hiša Goršetova, odgovoril pritrdilno.
"Gorše je žrtev LDS-a"
"Gorše jo je gradil, kdo pa drug, vedno je bila njegova," nam pove Andrija Alaber, nekdanji Goršetov poslovni partner in lastnik nepremičninske agencije, ki ima streljaj stran od Goršetove hiše tudi trgovino z živili. "Priskrbeli smo mu gradbeno dovoljenje in pomagali, da se je lahko vpisal v zemljiško knjigo, potem pa sva se sprla zaradi denarja in z njim nočem več imeti opravka," pravi in dodaja, da je Gorše razkošno vilo gradil pred približno štirimi leti. "Žal mi je, da so samo njega zaprli, drugi lopovi pa še hodijo svobodni okrog. On je bil žrtev LDS-a."
Pred sojenjem v zadevi Sicura se otrese lastništva ...
Ko je lani jeseni pred sojenjem obstajala nevarnost, da bi lahko organi pregona lovke za njegovim premoženjem iztegnili tudi čez mejo, je Gorše dan po prvem predobravnavnem naroku, 23. oktobra lani, lastništvo podjetja Finis prepisal na očeta in tasta. S tem pa tudi razkošno vilo.
... iz koprskega pripora pa še zastopništva
18. marca letos pa je Gorše, očitno kar iz koprskega pripora, v katerem je od hišnih preiskav v zadevi Hidro februarja letos, v Finisu zabrisal še zadnjo formalno sled. Na očeta in tasta je preložil še zakonito zastopništvo in se umaknil z direktorskega stolčka.
85 zahtev za zavarovanje Goršetovega premoženja
"Državnega tožilca, ki je vodil zadevo, smo ves čas nagovarjali, naj zavaruje premoženje, na sodišče smo vložili 85 takih zahtev, a so bile vse zavrnjene," pravi predsednik Združenja upnikov Sicure in Hidra Bojan Oblak. Z obrazložitvijo, da "je za to pristojen tožilec, v nadaljevanju pa je sodišče podalo neko razlago, po kateri se zavarovanje ne more nanašati na tistega, ki povzroči škodo, pač pa zgolj na tistega, ki je bil prejemnik protipravne premoženjske koristi. To se nam zdi absurdno."
Zavarovali, ko je imel Gorše že vse na varnem
"Na naše vztrajanje je nato tožilstvo za Goršeta in v zadevi Sicura soobtoženega Jožeta Šušteršiča sodišču le poslalo predlog za zavarovanje Šušteršičevega premoženja, vendar je bilo to šele eno leto po vložitvi obtožnice in štiri leta in pol po vloženi zahtevi za sodno preiskavo. Premoženje je bilo že na varnem," je nad organi pregona razočaran Oblak.
Tožilstvo odgovarja
Na naša vprašanja, zakaj niso takoj zavarovali Goršetovega premoženja, ne v postopku Sicure ne v zadevi Hidro, s specializiranega tožilstva odgovarjajo: "Tožilstvo je v zadevi, ki se tiče stečaja Hidra, d. o. o., v stečaju zahtevalo začasno odredbo z zavarovanjem na premoženju Goršeta, kakršno je bilo v danem trenutku znano. Znano Gošetovo premoženje v tujini je bila družba Finis, d. o. o., v zvezi s katero je kapitalski delež prepisal na svojega očeta in tasta že v letu 2012."
Oblak: Gorše je imel široko podporo
V združenju upnikov so prepričani, da povrnitve nastalega oškodovanja ne bodo nikoli dočakali. Oškodovanci obžalujejo, da so se na zatožni klopi znašli le Gorše in sostorilci, ne pa tudi tisti, ki so ga v številnih njegovih stečajnih postopkih podpirali in ga delali nedotakljivega, pravi Oblak: "Pri tem s prstom kažem na nekatere sodnike, stečajne sodnike, Banko Slovenije in cehovske organizacije, predvsem odvetniško in zbornico upraviteljev. Brez njihove pomoči Gorše ne bi mogel storiti tolikšnih zlorab, kot se mu jih očita."
Brane Gorše je, spomnimo, v omenjenih krogih dolgo užival neomajno zaupanje, tudi po tem, ko je zoper njega že potekal kazenski postopek. Tako so na primer v času sodne preiskave z Banke Slovenije prihajale ocene, da je Gorše delal skrajno profesionalno in po visokih moralno etičnih načelih, da so imeli v njegovo strokovnost polno zaupanje, stečajna sodnica Jelka Rozman, ki je Goršeta nadzirala v stečajih, pa je na vprašanje upnikov, kdaj ga bo razrešila, odgovorila: "Nikoli!"
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje