Tanja Fajon je premirje označila za močno zapoznel korak, ki ponuja žarek upanja prebivalcem Gaze. Foto: Reuters
Tanja Fajon je premirje označila za močno zapoznel korak, ki ponuja žarek upanja prebivalcem Gaze. Foto: Reuters

Dogovor je dolgo pričakovan in pozitiven korak, je v odzivu zapisal premier Robert Golob in izrazil upanje, da bo dogovor odprl pot miru in stabilnosti v Gazi.

Golobova želja je, da bo doseženi sporazum vodil tudi k omilitvi grozovite humanitarne katastrofe v Gazi in k začetku verodostojnega političnega procesa, ki bi lahko pripeljal k pravični rešitvi palestinskega vprašanja v obliki rešitve dveh držav.

Da Slovenija pozdravlja doseženi dogovor, je zapisala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Upajmo, da bo dogovor spoštovan in izpeljan v najhitrejšem možnem času in da se bo nadaljeval mirovni proces, s katerim bodo Palestinci končno dobili svojo državo in si povrnili dostojanstvo," je dodala.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je prav tako pozdravila dogovor. Označila ga je za močno zapoznel korak, ki omogoča vrnitev talcev in ponuja žarek upanja prebivalcem Gaze. Omogočil bo tudi dostavo prepotrebne humanitarne pomoči na območje opustošene palestinske enklave.

"A zdaj ni čas za spanje na lovorikah. Treba je zagotoviti stalno prekinitev ognja. Okrepili bomo naša prizadevanja v smeri trajnega miru in rešitve dveh držav," je še zapisala ministrica in izrekla priznanje vsem, ki so pomagali, da so dosegli dogovor.

Hamas naj bi najprej izpustil 33 talcev, Izrael pa približno 1000 zapornikov

Dogovor, ki ga mora Izrael še uradno potrditi, se je zgodil po tem, ko so v Katarju v zadnjih dneh ob pomoči države gostiteljice, ZDA in Egipta potekala intenzivna pogajanja s posredniki.

Sorodna novica Izrael in Hamas dosegla dogovor o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev

Znanih je tudi že nekaj podrobnosti o dogovoru. Hamas naj bi v prvi od treh faz najprej izpustil 33 od 94 izraelskih talcev, ki so še vedno v Gazi, Izrael pa približno 1000 palestinskih zapornikov.

V prvi šesttedenski fazi naj bi Hamas izpustil vse zajete ženske, otroke in moške, starejše od 50 let, ter bolne in ranjene, medtem ko naj bi se izraelska vojska umaknila na območje, oddaljeno do 700 metrov od meje palestinske enklave.

Izraelske sile bodo v prvi fazi ohranile prisotnost na območju ob meji med Gazo in Egiptom, znanega kot koridor Filadelfi, v poznejših fazah pa naj bi se z območja koridorja postopoma v popolnosti umaknile, je poročala katarska televizija Al Džazira.

Pogovori o izvajanju druge faze naj bi se začeli 16. dan prve faze in naj bi vključevali izpustitev vseh preostalih talcev, trajno premirje in popoln umik izraelskih sil iz Gaze. Tretja faza pa naj bi vključevala vrnitev vseh preostalih trupel talcev in začetek povojne obnove Gaze, je poročala agencija Reuters.

V tej fazi naj bi obravnavali tudi ključna vprašanja o prihodnosti Gaze, med drugim o tem, kdo bo v enklavi prevzel oblast in ali se bo Izrael iz nje v celoti umaknil.