Po mnenju GZS-ja bi morala Agencija za energijo izvesti oceno učinka nove metodologije na vse deležnike ter zagotoviti ustrezno večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo vsem uporabnikom, da se lahko prilagodijo spremembam omrežninskega sistema. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Po mnenju GZS-ja bi morala Agencija za energijo izvesti oceno učinka nove metodologije na vse deležnike ter zagotoviti ustrezno večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo vsem uporabnikom, da se lahko prilagodijo spremembam omrežninskega sistema. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Na kritiko novega sistema obračunavanja omrežnine ministrstva za okolje, podnebje in energijo in Elesov predlog posodobitve metodologije se je danes odzvala Gospodarska zbornica Slovenije.

Direktorica GZS-ja Vesna Nahtigal je znova izrazila svoje nezadovoljstvo z novim sistemom in se pridružila kritikam, ki jih je v četrtek navedlo že ministrstvo za okolje, podnebje in energijo. "Zelo sem vesela, da so se praktično poenotili celotna politika in strokovnjaki, da je ta omrežninski akt, ki smo ga začeli naslavljati, nepravičen in netransparenten," je dejala.

Novi sistem obračunavanja omrežnine finančno bolj obremenjuje predvsem energetsko intenzivno industrijo oz. industrijo, ki je priklopljena na visoko- in srednjenapetostno omrežje. Največ energije v industriji porabijo štiri energetsko intenzivne panoge: proizvodnja kovin, proizvodnja papirja in izdelkov iz papirja, proizvodnja nekovinskih mineralnih izdelkov ter proizvodnja kemikalij in kemičnih izdelkov, ki predstavlja relativno majhen delež podjetij v Sloveniji.

Pozdravila je tudi napoved ministra Bojana Kumra, da bo vlada odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostila plačila stroškov za moč za najdražji prvi časovni blok. (Ker MOPE v samo metodologijo obračunavanja omrežnine ne more posegati ali neposredno vplivati na odločitve Agencije za energijo, namerava to storiti z interventnim zakonom.) Pri čemer na GZS-ju poudarjajo, da ta ukrep ne bo razbremenil dela gospodarstva z največjimi podražitvami. Pri teh podjetjih so se namreč zvišale prevsem postavke za energijo, po navedbah GZS-ja od štiri do šestkrat, in ne stroški za moč.

Obenem pričakujejo, da bo vlada podobno ukrepala tudi v gospodarstvu. "Kot se je odločila zaradi spodbujanja obnovljivih virov energije za blažitev posledic visokih omrežnin za lastnike sončnih elektrarn, pričakujemo, da bo vlada našla ustrezno rešitev tudi za trenutno visoke cene omrežnin za gospodarske subjekte."

Vesna Nahtigal se je odzvala tudi na včerajšnji predlog Elesa, ki namesto obstoječih petih različnih časovnih blokov predvideva tri, v prvih letih brez višje (zimske) in nižje sezone. Dejala je, da gre Elesov predlog v smeri, ki so jo na GZS-ju predlagali že marca. Pozdravljajo tako manjše število časovnih blokov kot tudi nižjo stroškovno razliko med posameznimi bloki. Strinjajo se predlogom merjenja moči glede na dejansko doseženo moč in s popravkom tarifnih postavk.

Nahtigal zavrnila opozorila, da prehod na star sistem ni mogoč

Hkrati je poudarila, da bi morali pri Elesovem predlogu najprej preveriti, kaj bi pomenil v praksi, saj analiza vpliva na uporabnike ni bila izvedena. Obenem se ne strinja, da bi z Elesovimi predlogi predelali obstoječo metodologijo obračunavanja omrežnine. Vztraja, da bi se bilo treba vrniti na stari sistem in v vmesnem času pripraviti novega. Zavrnila je tudi opozorila strokovnjakov in direktorja Elesa Aleksandra Mervarja, da prehod na stari sistem ni mogoč, vsaj ne v kratkem. "Od elektrooperaterjev smo dobili neuradne informacije, da je za prehod na stari sistem obračunavanja z njihove strani mogoč v zelo kratkem času," je dejala.

GZS je po uvedbi novega sistema opravil tudi analizo stroškov na podlagi prejetih računov nekaterih podjetij. "Največje povprečne letne dvige je zaznati pri podjetjih, ki so na visoki ali srednji napetosti," je dejala Vesna Nahtigal. Vodja področja za problematiko omrežnine na GZS-ju Andreja Čerče je dodala, da je analiza pokazala v povprečju večje relativno višanje glede na staro metodologijo pri uporabniški skupini 4 (visoka napetost), pri kateri je njihov ocenjeni povprečni dvig na letni ravni 163-odstoten.

Regulator mora po mnenju GZS-ja upoštevati tudi specifike in potrebe gospodarstva, breme aktivnega odjema pa se mora bolj sorazmerno porazdeliti med odjemalce in operaterje. "Tako kot se je država odločila za spodbujanje obnovljivih virov energije in blažitev posledic za lastnike sončnih elektrarn, se bo morala odločiti tudi, ali želi v Sloveniji imeti industrijo materialov, kar je energetsko intenzivna industrija, ki je ključna za delovanje tudi preostalega dela gospodarstva. Če da, potem pričakujemo, da bo vlada in regulator v novem omrežninskem sistemu upošteval specifike te industrije," je dejala Vesna Nahtigal.

Gospodarska zbornica zahteva razveljavitev novega načina obračunavanja omrežnine

Sekcija dobaviteljev električne energije pozdravlja Elesove predloge glede omrežnine

Sekcija za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, pozdravlja predloge rešitev, ki jih glede obračunavanja omrežnine predlaga družba Eles. Ob tem so zapisali, da se je novi model obračuna omrežnine po prejemu dejanskih računov pri odjemalcih izkazal za nepregleden in nerazumljiv.

"Kot smo v preteklosti v strokovnih krogih opozarjali dobavitelji, se je novi model obračuna omrežnine po prejemu dejanskih računov na strani odjemalcev izkazal za nepregleden in nerazumljiv. Novi način ne izhaja iz možnosti prilagajanja odjema odjemalcev, temveč zgolj iz potencialne razbremenitve omrežja," so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v sekciji.

"Dobavitelji prejemamo povečano število klicev in sporočil odjemalcev, zanimajo jih vzroki za povišanje zneska na računih za električno energijo, sprašujejo o smiselnosti postavljenega modela oziroma določenih tarif in določanja dogovorjene obračunske moči ter kaznih za prekoračitve," so dodali.

Posebej nezadovoljni so po njihovih navedbah tisti, ki so z lastnim vložkom vlagali v prenovo tehnologij ogrevanja, v elektromobilnost ter tisti, ki so z naložbo v zelene proizvodne vire sledili zelenemu prehodu in cilju razbremenitve elektroenergetskega omrežja, zdaj pa imajo povišan račun in so negotovi glede ekonomike investicije v prihodnje, so še zapisali.

V sekciji menijo, da bi smer predlaganih sprememb, kot jih je v svoji analizi vključno s predlogom poenostavitev nakazal Eles, vnesla večjo preglednost in omogočila bolj razumljiv model obračuna omrežnine do uporabnikov omrežja.

"Poleg razumljivejše metodologije bodo za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine," so sklenili sporočilo.

Družba Eles, ki jo vodi Aleksander Mervar, tudi predsednik Energetske zbornice Slovenije, je na podlagi analize, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema, ugotovila, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke. Predlaga tudi odpravo razlik v tarifah med sezonama.