Vlada je na seji sprejela odločitev za ponovno in začasno uvedbo nadzora na meji z Madžarsko. To bo policija storila opolnoči, je na tiskovni konferenci razkrila ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar. Ukrep sledi istemu dejanju Avstrije in Nemčije.
Z njim bo Slovenija preprečila možnost navala, nenadzorovanega migrantskega toka, ki bi lahko bil grožnja za javni red in notranjo varnost v Sloveniji, je pojasnila. Spomnila je, da je samo na Madžarsko v zadnjih osmih mesecih prišlo 155.000 migrantov in tam niti večja uporaba policijske sile ni bila uspešna.
- 21 prebežnikov vrnjenih Madžarom
- Vlada bo uvedla začasni nadzor na meji z Madžarsko
- Sprejemno središče bo v Podlehniku
- Avstrija poostrila nadzor na meji s Slovenijo
- Madžarska policija se je spopadla s prebežniki
"Opravka imamo z mešanimi migracijskimi tokovi. Naša dolžnost in obveznost sta storiti vse, da nenadzorovanih situacij ne bo," je izjavila.
Ministrica je poudarila, da ukrep ne vpliva na pravice migrantov. Še več, sprejet je v duhu, da se prebežnikom zagotovi dostojna obravnava in policiji olajša delo. Obenem bi se ob bolj sprotnem toku migrantov lahko sproti sproščale kapacitete za sprejemanje.
Nič o posebnem koridorju
Ostro je zanikala poročanje medijev, da naj bi se s hrvaškim notranjim ministrom Rankom Ostojićem pogovarjala o vzpostavljanju morebitnih koridorjev prostega prehoda. To bi bilo namreč v nasprotju z nacionalno zakonodajo, pa tudi evropska pravna ureditev takšnega ukrepa ne omogoča.
Spoštovanje evropskega sistema
Od Hrvaške pa pričakuje, da bo spoštovala pravila evropske zakonodaje. Kritično je nastopila do napovedi sosednje države, da beguncev ne bo zadrževala na lastnem ozemlju. Vsaka država mora spoštovati evropsko ureditev, sicer se ta sesuje po učinku domin, je poudarila. Tudi obstoječe stanje je po njenih besedah posledica tega, da se je sistem sprejemanja nezakonitih prebežnikov sesul že v Grčiji. "Koncept, da Hrvaška migrantov pri prehodu ne bo ovirala, ni skladen s pričakovanji in evropsko regulativo. Od Hrvaške pričakujemo izpolnitev zavez. Da se migracijski tok prečisti, kot določa ratio EU-zakonodaje," je poudarila.
Slovenija bo Hrvaški ponudila pomoč ob morebitnem večjem navalu. Kakšna bo oblika te pomoči, Györkös Žnidarjeva ni specificirala.
Fank: Zagotavljamo red in mir
Ukrep vlade je temeljil tudi na oceni ogroženosti, ki jo je dalj časa izdelovala policija. Analiza tveganj kaže, da bi bila lahko zaradi nenadzorovanega pretoka migracij ogrožena javni red in mir, je poudaril tudi Marjan Fank, generalni direktor policije. Na oceno je vplivalo tudi sinočnje dogajanje na meji med Srbijo in Madžarsko.
"To ni zapiranje meje. To je ukrep, da lahko ilegalne migracije pravočasno in učinkovito zaznamo. In osebe, ki jih omogočajo," je povedal na tiskovni konferenci.
Pri tem je poskušal pomiriti strahove, da bi se skupaj z begunci tudi povečala kriminaliteta, rekoč, da ta povezava nima nobenega temelja. Policija bo poskušala s svojim delovanjem poskrbeti, da javnega občutka ogroženosti v vsakem primeru sploh ne bo, je napovedal Fank.
In kakšna bo oblika nadzora na meji z Madžarsko? Ne bo šlo za klasični mejni nadzor, temveč selektiven. Policija bo območje nadzorovala in ustavljala le tista vozila, ki bodo po indicih potencialno prevažala prebežnike. Fank je obljubil, da za normalne tokove ljudi in blaga bistvenih sprememb ne bo.
V odgovoru na novinarsko vprašanje je zagotovil, da policiji za to nalogo ne primanjkuje opreme.
Na mejo s Hrvaško Slovenija ne bo napotila dodatnih policistov, saj je meja že zdaj v schengenskem režimu okrepljena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje