Foto:
Foto:
Napis na vratih poslanske skupine SNS-a, ki je razburil Hanžka.

Kot je povedal Hanžek, se na ministrstvu, ki je pristojno za večino področij, pomembnih za varuha človekovih pravic, na vabila na sestanek ne odzivajo.

Z ministrstva za delo pa so sporočili, da bodo uskladili termin za srečanje z ombudsmanom in dodali, da pri delu upoštevajo varuhova priporočila, čeprav se minister Janez Drobnič še ni srečal z njim.

Hanžek je še dejal, da upa na skorajšnji obisk pri predsedniku vlade Janezu Janši, s katerim naj bi govoril o reševanju perečih problemov. Ombudsmana zanimajo zlasti vladni načrti glede problema izbrisanih, gradnje verskega objekta za muslimane, romske problematike in tudi glede nestrpnih izjav slovenskih politikov.

Nestrpnost v politiki
Po Hanžkovih besedah so nad takšnimi izpadi politikov močno začudeni tudi ombudsmani iz drugih evropskih držav. Po njegovih besedah ne morejo
razumeti, da lahko nekdo po izjavi, da ne bi šel nikoli na kavo s črncem
ali gejem, postane podpredsednik državnega zbora. V mislih je imel poslanca SNS-a Saša Pečeta. Poleg tega se Hanžku zdi nerazumljivo, da lahko nekdo izjavi, da je napis, ki se je pred kratkim pojavil na vratih Slovenske nacionalne stranke v državnem zboru, le neslana šala. Po mnenju ombudsmana gre za zbujanje nestrpnosti.

Država se ne sme pustiti izsiljevati
Hanžek se je dotaknil tudi uredbe šolskega ministrstva o uvedbi novega modela pouka v OŠ Bršljin, predvsem glede očitkov o ločevanju po narodnostni pripadnosti otrok. Po ugotovitvah njegovega urada pouk ni v skladu s predpisi, saj ne izpolnjuje zahtevanih pogojev, tudi glede postopka sprejemanja ne. Po Hanžkovem mnenju je vprašljiva sama ustavnost predlagane rešitve, vendar te ocene v uradu ne morejo podati, saj jim niti ministrstvo niti OŠ Bršljin nista posredovala želenih podatkov.

Hanžek je poudaril, da se ne glede na mnenje tamkajšnjega prebivalstva država ne sme pustiti izsiljevati in delovati protizakonito.