Ministra sta govorila o dosežkih slovenskega predsedovanja Svetu EU-ja na področju notranjih zadev, pri čemer sta poudarila predvsem sklepe o pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen. "Ponosen sem na to soglasno odločitev Sveta na zadnjem rednem srečanju notranjih ministrov EU-ja med našim predsedovanjem. To je prvi formalni korak v smeri končne odločitve Sveta o širitvi schengenskega območja, kar je po moji oceni eden glavnih dosežkov predsedovanja," je v izjavi po koncu srečanja dejal minister Hojs.
Slovenija po njegovih besedah podpira širitev schengenskega območja. "Ob tem moramo zagotoviti tudi visoko stopnjo varnosti za celotno schengensko območje, zato pričakujemo, da bodo prihodnje članice v vsakodnevni praksi v popolnosti izvajale naloge v skladu s schengenskim pravnim redom in nadzor na zunanjih mejah Unije," je še poudaril.
Zagotovil je, da slovenska vlada ne bo pogojevala hrvaškega članstva v schengenu z rešenim mejnim vprašanjem. Pričakuje, da bo Hrvaška v schengen povabljena do konca tega leta.
Hojs: Obtoževali so nas za nasilno vračanje migrantov, kar so neumnosti
Hojs in Božinović sta govorila tudi o dvostranskem sodelovanju med državama na področju notranjih zadev, predvsem pri preprečevanju nezakonitih migracij po zahodnobalkanski poti ob slovensko-hrvaški meji. Hrvaška je do zdaj prijela več kot 5000 tihotapcev s prebežniki, kljub temu o postavljanju fizične ograje na svoji meji z Bosno ne razmišlja, je za Radio Slovenija poročala Tanja Borčić Bernard.
"Ne le zaradi tega, ker gre za konfiguracijsko zahteven teren, temveč tudi zato, ker gre za sosedo, s katero imamo tesne stike," pravi minister Božinović, ki te dni tudi v Bruslju prepričuje predvsem poslance iz levozelenih strank, da nasilno vračanje prebežnikov ni del hrvaške uradne politike. Slovenski minister Hojs je ob tem dejal, da so "tudi nas v Sloveniji nevladne organizacije obtoževale za nasilno vračanje migrantov, kar so neumnosti".
Strinjala sta se, da potrebujemo celovite in skupne rešitve na ravni EU-ja pri migracijski in azilni politiki.
Ministra, ki sta ju spremljala državna sekretarja Franc Kangler in Terezija Gras, sta po srečanju obiskala policijsko postajo Cetingrad, kjer sta se seznanila z delom tamkajšnje mejne policije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje