Pod predlog za razrešitev predsednika DZ-ja Igorja Zorčiča je podpisanih 38 poslancev iz vrst SDS-a, NSi-ja in SMC-ja. Zorčič je namreč v petek s poslancema Janjo Sluga in Branislavom Rajićem izstopil iz poslanske skupine koalicijske stranke SMC-ja. S poslancem Jurijem Lepom, ki je izstopil iz poslanskih vrst DeSUS-a, je trojica začela postopek vzpostavitve poslanske skupine nepovezanih poslancev. Za razrešitev predsednika DZ-ja je potrebnih najmanj 46 glasov poslancev.
Vodja poslancev SMC-ja Gregor Perič je že v petek napovedal, da gre vse v smeri iskanja nove večine in novega imena za predsednika DZ-ja. Predsednik NSi-ja in obrambni minister Matej Tonin je v oddaji Politično s Tanjo Gobec v nedeljo napovedal, da bo predsednik državnega zbora postal Jožef Horvat. Za njegovo imenovanje bi bilo prav tako kot za razrešitev trenutnega predsednika DZ-ja potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov.
Jožef Horvat je za TV Slovenija povedal, da ima po njegovih informacijah 46 glasov podpore. V slučaju, da jih ne bi dobil, bi to po njegovem osebnem mnenju pomenilo, da smo blizu predčasnim volitvam.
Perič je v ponedeljkovi izjavi v DZ-ju zagotovil, da ima Horvat podporo vseh petih poslancev SMC-ja. "Horvat je nekdo, ki je že dolgo v DZ-ju, pozna postopke in uživa ugled. Razpravo v DZ-ju bi lahko dvignil na višjo raven, kar DZ in slovenski politični prostor trenutno zelo potrebujeta," je dejal Perič. Strinja se, da je tajno glasovanje nepredvidljivo, a meni, da bi Horvata lahko izvolili. "To je tudi pomemben političen lakmusov papir, ki bo pomembno nakazal delovanje koalicije v prihodnje," je ugotavljal. Spomnil je na glasovanja prejšnji teden, ki niso kazala na to, da bi bila večina za sprejemanje predlogov ogrožena.
Perič: SMC vidi Počivalška na ministrskem mestu
Poleg Horvata se je v zadnjih dneh kot morebitni kandidat za novega predsednika parlamenta omenjal tudi predsednik SMC-ja Zdravko Počivalšek, če bi se z ministrske funkcije vrnil v poslanske klopi in s tem koaliciji zagotovil glas več. A se SMC po Peričevih navedbah ne namerava pogajati o številu ministrov. Pojasnil je, da predsednika stranke Počivalška v SMC-ju vidijo na ministrskem mestu.
V DeSUS-u se o glasovanju še niso pogovorili
Podpredsednik DZ-ja in poslanec DeSUS-a Branko Simonovič se ni izrekel o ravnanju poslancev DeSUS-a v primeru poskusa zamenjave predsednika DZ-ja, saj se o tem še niso pogovorili. Prav tako ni nujno, da bodo enotni. Obenem je Simonovič zavrnil nedeljsko poročanje RTV Slovenija, da ima z vlado podpisan sporazum o sodelovanju. Spet je poudaril, da poslanska skupina deluje v skladu s programskimi usmeritvami DeSUS-a. Poročanje RTV-ja je zanikal tudi poslanec DeSUS-a Ivan Hršak.
Poslanci SNS-a bodo po besedah predsednika stranke Zmaga Jelinčiča Plemenitega podprli Zorčičevo razrešitev. Poslanca narodnih skupnosti pa bosta glasovala po lastni vesti, je za slovensko tiskovno agencijo pojasnil vodja te poslanske skupine Felice Žiža.
Levica in LMŠ napovedala nasprotovanje zamenjavi
Koordinator Levice Luka Mesec in predsednik LMŠ-ja Marjan Šarec napovedujeta nasprotovanje zamenjavi predsednika DZ-ja in menita, da se to niti ne more zgoditi, če se bosta poslanca narodnih skupnosti držala parlamentarne prakse, da nista jeziček na tehtnici. Koalicija ima namreč sama 38 poslanskih glasov, z morebitno podporo poslancev DeSUS-a in SNS-a pa 45, torej glas premalo za zahtevano večino. Poslanca manjšin imata z vlado podpisan sporazum o sodelovanju.
"Vloženi podpisi pod predlog za razrešitev Zorčiča kažejo, da ima koalicija le še 38 glasov. Torej smo očitno prišli do faze cenika," je ugotavljal Šarec. Dodal je, da bo manjkajoče glasove mogoče dobiti le s cenikom tistih, ki naj bi zamenjavo predsednika DZ-ja po tihoma podprli. Tudi Horvata za novega predsednika DZ-ja v LMŠ-ju ne bodo podprli, če bodo o tem glasovali. Kot je dejal Šarec, je Horvat v preteklosti zavajal, sicer pa mora koalicija sama zagotoviti večino za predsednika DZ-ja. Mesec pa upa, "da današnji podpis 2,8 milijona evrov težke pogodbe med Počivalškom in madžarsko narodno skupnostjo ne bo koga prepričal o tem, da spremeni svoj glas na tajnem glasovanju".
Kandidata za predsednika DZ-ja lahko predlaga najmanj deset poslancev, prav toliko jih lahko vloži predlog za razrešitev. Tako za razrešitev kot za imenovanje predsednika DZ-ja pa je potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov. Če predsedniku DZ-ja preneha funkcija, ga po poslovniku DZ-ja nadomešča najstarejši podpredsednik. To je zdaj Branko Simonovič. Če bi bil Horvat izvoljen, pa bi bil to že četrti predsednik DZ-ja v tem mandatu, drugi iz vrst NSi-ja. Na začetku mandata je DZ kratek čas vodil Tonin. Nasledil ga je Dejan Židan (SD), ki je odstopil po izvolitvi Janeza Janše za predsednika vlade, za predsednika DZ-ja pa je bil zatem izvoljen Zorčič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje