Portal Necenzurirano je navajal, da bi Slovenija ob odstopu pogodbe morala plačati 70 milijonov evrov pogodbenih stroškov. Ministrstvo za obrambo pa je za STA odgovorilo, da se bo glede stroškov morebitnega odstopa od pogodbe treba dogovoriti "tako z državami članicami programa Boxer kot s pogodbenim partnerjem ARTEC". Zato v tem trenutku višine stroškov morebitnega odstopa od pogodbe ni mogoče podati, so zapisali.
Notranjerevizijski pregled postopkov in pogodbe o nakupu boxerjev obrambno ministrstvo še ni končalo, zato podrobnosti o poslu še ne morejo komentirati, so še odgovorili.
Ministrstvo bi ob odstopu od pogodbe moralo plačati še 25 milijonov evrov drugih posrednih stroškov, med njimi t. i. vstopne stroške, operativne stroške, administrativne stroške in stroške, povezane z zahtevami za prilagoditve vozil specifičnim zahtevam Slovenske vojske (SV).
Dodaten milijon evrov predstavlja strošek za prototipno vozilo, ki bi ga SV prevzel prihodnje leto. Skupno naj bi torej strošek za odstop od nakupa boxerjev znašal skoraj 100 milijonov evrov, navaja portal Necenzurirano..
Kordišev poziv vladi
Poslanec Levice Miha Kordiš pa je ob robu včerajšnje seje DZ-ja ocenil, da bo odstop od pogodbe pri plačilu približno 70 milijonov evrov pogodbenih penalov bistveno cenejši kot dejanski nakup oklepnikov, ki da so samo strošek in povsem neuporabni. Z odstopom privarčujemo okoli 300 milijonov, ki jih lahko namenimo za družbene potrebe, "zato pričakujemo od vlade, da bo nakup oklepnikov tudi odpovedala," je dejal.
Sedemdeset milijonov evrov je denar, s katerim bi država lahko pokrila tri četrtine stroška izgradnje nove infekcijske klinike UKC Ljubljana, kakšnih deset domov starejših občanov ali pa nekaj deset javnih neprofitnih stanovanj, so navedli v Levici.
Ob tem so kritični do nekdanjega obrambnega ministra Mateja Tonina, ki se je tik pred volitvami odločil skleniti čim več pogodb o nakupu orožja, kar da mu je omogočila nekdanja koalicija okoli stranke SDS.
Po pisanju portala je bila sporna tudi Toninova odločitev, da bo SV namesto ene od dveh bataljonskih bojnih skupin zgradila srednji izvidniški bataljon. Tonin je to lani jeseni sporočil na zasedanju ministrov zveze Nato. Kljub zeleni luči zveze Nato pa bataljona te vrste ne omenja noben strateški dokument SV-ja, so poudarili na Necenzurirano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje