
Socialni partnerji – predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov – so dogovor o predlogu pokojninske reforme podpisali 2. aprila, zdaj pa se izteka javna razprava. Z ministrstva za delo so sporočili, da so do preteklega tedna prejeli 25 komentarjev, a glede na podpisan dogovor in zadovoljstvo med socialnimi partnerji večjih sprememb ni pričakovati. Zakon bo tako vlada obravnavala predvidoma še v tem tednu.
Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič je prepričana, da so bila pogajanja izjemno vsebinska, zato je reforma uravnotežena in rezultat mogočega, kar pomeni, da nihče ni popolnoma zadovoljen z vsem. Predstavniki gospodarstva so ob tem pohvalili ministrsko ekipo, ki jim je prisluhnila in z višjimi prispevnimi stopnjami ni obremenila gospodarstva.
"Tukaj je bil zdaj v primerjavi s preteklim obdobjem po dolgem času zgleden socialni dialog, pri čemer gremo, čeprav ne z velikimi koraki, ampak vseeno v smeri izboljšanja pokojnin, vzdržnejšega pokojninskega sistema, in to ob tem, da ni bilo dodatnega obremenjevanja gospodarstva," je za Radio Slovenija dejal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka.
Predsednik sindikalne centrale KS90 Damjan Volf, ki ni podpisal dogovora, je medtem pojasnil, da pripomb v javni razpravi ne bodo podali. Ob tem opozarja predvsem na to, da je vlada popustila na področju prispevnih stopenj, kar je zanj nesprejemljivo. Kot pravi, je prispevek nepravičen že od leta 1996. "Mi smo tudi šli v izračune in tukaj je vsako leto vsaj milijarda evrov vržena skozi okno in jo delodajalci privarčujejo oz. s tem slovenski delavci seveda tudi podpiramo slovensko gospodarstvo," je Volf dejal za Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje