Drobnič bo javnost s svojo odločitvijo seznanil danes. Foto: RTV SLO
Drobnič bo javnost s svojo odločitvijo seznanil danes. Foto: RTV SLO
Andrej Bajuk
Zmago Jelinčič - Plemeniti
Poziv Janše je potrditev in kompliment politiki SNS-a, meni predsednik SNS-a. Foto: RTV SLO

V primeru, če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, nespoštovanja tega etičnega kodeksa ali zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijskih strank presodili, da je nastala občutna škoda za ugled vlade ali institucije, ki jo bom vodil, bom predsedniku vlade ponudil odstop s svoje funkcije.

zadnji odstavek Etičnega kodeksa Vlade RS-a
Čas je, da politiko izsiljevanja zamenja politika sodelovanja, saj lahko le z dialogom skupaj rešujemo pomembne izzive, ki so pred slovensko družbo, so sporočili iz ŠOS-a. Foto: RTV SLO
Bo Janez Drobnič odstopil?

Rok za odgovor bo potekel opolnoči. Drobnič bo sicer s svojo odločitvijo seznanil javnost v petek. Predsednik vlade je Drobniču predlagal odstop zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov. V kabinetu predsednika vlade so zapisali, da je bilo po ministrovi krivdi preveč neusklajenega ravnanja, premalo pretehtanih predlogov in nepotrebnih konfliktov.

Še posebej naj bi se šibkost vodenja in šibkost pri usmerjanju politike v pristojnosti ministrstva pokazali pri pogajanjih s socialnimi partnerji in z nekaterimi organizacijami civilne družbe.

V vladi pojasnjujejo, da je Janez Drobnič 21. novembra 2004 podpisal Etični kodeks Vlade Republike Slovenije, v katerem se je zavezal, da bo v primeru ocene, da ne dosega pričakovanih rezultatov, predsedniku vlade ponudil svoj odstop.

Skupna ocena Drobničevega dela ni pozitivna
Kljub nekaterim nedvomnim dosežkom, ki jih je ministrstvo doseglo med Drobničevim ministrovanjem, pa predsednik vlade njegovega dela skupno ne ocenjuje pozitivno.

NSi presenečen nad predlogom
Zvečer so iz NSi-ja, katerega član je Drobnič, sporočili, da jih je poziv premierja presenetil, hkrati pa so ugotovili, da je njihov minister dosegel veliko dobrih rezultatov. Predtem pa je predsednik stranke Andrej Bajuk na konferenci za novinarje dejal, da etični kodeks vlade, na katerega se med drugim sklicuje premier Janša, ne predpisuje časovnega roka za odstop, zato lahko Drobnič tudi ostane na položaju. Kodeks, ki so ga člani zdajšnje vlade podpisali pred dvema letoma, namreč, tako Bajuk, govori samo o presoji. Bajuk dodaja, da je odločitev o odstopu le Drobničeva. Finančni minister je tudi prepričan, da ministra NSi-ja ni spodnesel resolucijski predlog o plačljivosti splava, do česar se Bajuk na konferenci sicer ni želel opredeljevati. Dokončno se bo NSi do premierjevega poziva opredelil po njegovi obravnavi v ustreznih organih stranke, pri čemer bo po njegovih besedah Bajuk dejavno sodeloval.

Drobnič v poslanske klopi?
Ob morebitnem odstopu se Janez Drobnič lahko vrne v poslanske klopi, kjer pa bi v tem primeru izrinil Franca Capudra, ki je bil pred kratkim skoraj imenovan za vodjo poslanske skupine NSi-ja. Za mesto ministra za delo, družino in socialne zadeve se že pojavljata dva kandidata. Martejka Cotman, državna sekretarka na ministrstvu za delo, in Marko Štrovs, ki je prav tako zaposlen na ministrstvu.

Odzivi parlamentarnih strank
Predsednik SNS-a Zmago Jelinčič meni, da je premierjev poziv Drobniču poklon in priznanje dela SNS-a, ki je neposredno predtem napovedal in predstavil osnutek interpelacije proti ministru za delo, družino in socialne zadeve.

V poslanski skupini SDS-a odločitev premierja in predsednika stranke spoštujejo. Menijo, da strategija za dvig rodnosti ni bila ključna pri tej odločitvi. Po mnenju poslanske skupine kadrovska sprememba ne bi smela vplivati na dobro delovanje koalicije v prihodnje, prepričani so, da da bo ta poteza pospešila uspešno in učinkovito delo resorja in vlade.

Poziv predsednika vlade ministru za delo, naj odstopi, je na neki način prehitel opozorila in prizadevanja LDS-a, je pojasnil njen predsednik Jelko Kacin.

Vodja poslanske skupine SD-ja Miran Potrč je dejal, da je bil Janšev predlog potreben, če je želel ohraniti minimalno verodostojnost svoje vlade, SD pa je na neverodostojnost Drobničeve politike opozarjal ob večini njegovih zakonskih predlogov. V vladnem SLS-u uradnega stališča do Janševega poziva nimajo, menijo , da je Drobnič naredil marsikaj dobrega za resor, ki ga vodi, neroden pa je bil v komunikacijskih detajlih, je dejal vodja poslanske skupine ljudske stranke Jakob Presečnik.

Študentska organizacija Slovenije pozdravlja odločitev premierja
V ŠOS-u odločitev premierja, da se je odločil ministra za delo pozvati k odstopu, pozdravljajo. "Današnjo potezo predsednika vlade študentje razumemo kot napoved spremembe odnosa do socialnih partnerjev, ki je v Sloveniji potrebna. Čas je, da politiko izsiljevanja zamenja politika sodelovanja, saj lahko le z dialogom skupaj rešujemo pomembne izzive, ki so pred slovensko družbo," je povedala predsednica ŠOS-a Saša Albreht.

Sindikati ododbravajoči, delodajalci zadržani
Sindikalni centrali KNSS Neodvisnost ter KS 90 menita, da je Drobnič ovira za socialni dialog in posledično tudi za reforme. Povedali so, da premierja Janše na torkovem srečanju niso pozivali k Drobničevi razrešitvi, saj ne morejo biti kritični do vsega ministrovega dela, seznanili so ga le s svojimi težavami in z razlogi za podstandarden socialni dialog. Sindikati poudarjajo, da je bilo največ težav pri pogajanjih o zakoni o delovnih razmerjih.

Predstavniki delodajalcem pa v odzivu na predlog za razrešitev ministra za delo trdijo, da so z njegovim delom načelno zadovoljni.

V primeru, če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, nespoštovanja tega etičnega kodeksa ali zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijskih strank presodili, da je nastala občutna škoda za ugled vlade ali institucije, ki jo bom vodil, bom predsedniku vlade ponudil odstop s svoje funkcije.

zadnji odstavek Etičnega kodeksa Vlade RS-a
Bo Janez Drobnič odstopil?