Ministrstvo za delo je v strategiji orisalo demografsko stanje v Sloveniji in ga označilo za skrb vzbujajoče ter nato napisalo ukrepe, s katerimi bi to stanje popravili. Med njimi je vsekakor največ razburjenja povzročila možnost, da bi splav postal samoplačniški, če komisija ne bi ugotovila, da je nujen.
Ministrstvo je zapisalo "splošne" vzroke za upad rodnosti, med katerimi vsekakor najbolj bodejo v oči "naraščajoče izobraževanje žensk in ekonomska avtonomija žensk", zanimiv je tudi "večji poudarek na kakovosti življenja s porastom nagnjenja za prosti čas in zabavo" ali pa "umikanje od nepreklicnih obvez in želja po ohranjanju »odprte prihodnosti«". Navedli so tudi vsem dobro znan vzrok - stroški in dostopnost stanovanj tako za mlade družine kot za gospodinjstva na nadaljnjih stopnjah oblikovanja družine. Vzrok za nizko rodnost strategija vidi tudi v vse večjem razmahu t. i. "norme majhne družine", ki je po mnenju strokovnjakov, ki jih povzema, značilna za Slovenijo, poleg tega pa se vse bolj uveljavlja življenjski slog brez otrok.
Življenje se začne s spočetjem
Kot glavno smernico strategije so zapisali, da je temeljno stališče vlade, da je življenje od trenutka spočetja do naravne smrti vrednota. Gre za zanimivo stališče, ki odpira filozofsko vprašanje, kdaj se začne življenje. Po slovenski zakonodaji človek postane pravni subjekt z rojstvom, sicer pa filozofijo, da se življenje začne z rojstvom, zagovarjajo bolj liberalne teorije. Mnenje, da se življenje začne s spočetjem, na primer trdno zagovarja Cerkev. Predviden je tudi predmet v šoli, pri katerem bi poučevali, da je treba spoštovati življenje od spočetja do smrti.
Številne ugodnosti, a brez zagotovil
Strategija predvideva številne ugodnosti za mlade družine, ženske, ki bodo rodile pred 26. ali 24. letom, nižja plačila za vrtec za tretjega in vsakega nadaljnjega otroka, nižje cene šolskih potrebščin, subvencije za šolsko prehrano in šolo v naravi, uvedbo družinskega stanovanja, spodbude podjetjem in še kaj. Vendar pa v očeh povprečnega bralca strategija učinkuje neresno, ko npr. navajajo ugotovitve raziskav, da se pari, ki živijo v trdnih in trajnih partnerskih skupnostih, lažje odločajo za več otrok, pri tem pa ne navajajo, katere raziskave so brali. Tudi trg nepremičnih (zemljišč in stanovanj), ki je sicer ena najbolj perečih problematik mladih družin, odpravijo v dveh vrsticah: "Pristojni organ poskrbi za zagotovitev trga zemljišč in stanovanj (tudi neprofitnih). Tako se omogoči, da cena stanovanj začne bistveno padati."
Splav dvignil največ prahu
Na koncu nam ostane še splav. Ginekolog naj bi nosečnico oskrbel z vsemi potrebnimi informacijami in naj je ne bi napeljeval k splavu, a ta točka sploh ni sporna oziroma se politika in stroka nanjo sploh nista "obesili". Še več, stroka celo meni, da je pozitivna vloga medicine pri nosečnosti zelo dobrodošla in nujna ter da se že izvaja. Naslednji ukrep naj bi bilo t. i. obdobje razmisleka, ki bi trajalo en teden, in obisk obvezne posvetovalnice pred dokončno odločitvijo o nujnosti umetne prekinitve nosečnosti.
Namesto splava v rejništvo
Poostrili naj bi merila zdravniške komisije glede obravnavanih splavov, država pa bi krila stroške splava samo, če je ta po mnenju zdravniške komisije nujen za zdravje nosečnice, sicer pa bi stroške krila nosečnica sama. Kot rešitev in da bi se izognili prekinitvi nosečnosti, v naslednji točki strategije predvidevajo vzpostavitev sistema, s katerim bi spodbujali večje in hitrejše možnosti za posvojitev in rejništvo.
O tem, kako naj se oblačimo
Veliko prahu je povzročil tudi odstavek, kjer so se vladni strategi razpisali o oblačilih in slogu oblačenja - brez utemeljitve, od kod podatek, da je sledenje modnim smernicam zdravju škodljivo in nepremišljeno. Menijo še, da sta značilnost mode minljivost in hitra menjava modnic smernic, ki se ne ozirajo na posledice; pri tem pa se jim je zdelo potrebno omeniti predvsem pretirano uporabo umetnih materialov, zlasti kar zadeva intimni del garderobe. Kot nevarno so označili tudi dolgotrajno uporabo preozkih oblačil v delu pasu in bokov ter izpostavljanje nepokritih delov okrog pasu, predvsem pri dekletih, saj naj bi to povzročilo huda vnetja rodil in posledično neplodnost.
V šoli bodo spodbujali pri dveh predmetih
Sprožili bodo še dolgoročno kampanjo, s katero bodo na vseh področjih javnega življenja spodbujali vrednote, kot so veselje do življenja, pomembnost družinskega okolja in bogastvo, ki ga za narod predstavljajo otroci. Verjetno sodita sem, čeprav sta v strategiji ločena, tudi predmeta v šoli. Eden naj bi poučeval etične norme in splošne civilizacijske vrednote, med katere sodi tudi omenjeno vprašanje, kdaj se začne življenje (sodeč po strategiji, s spočetjem), drugi pa bi obravnaval demografske teme s poudarkom na stanju v Sloveniji.
Mediji dobili zaušnico
Svoj prostor smo dobili tudi mediji. Vlada, sodeč po strategiji, meni, da je med mladimi zaslediti mnenje o nesmiselnosti rojevanja otrok v ta nasilni, nepravični in onesnaženi svet. Rešitev za to? Vlada se bo zavzela za manj senzacionalistično in bolj realno poročanje medijev ter bo spodbujala poročanje o pozitivni, lepi in spodbudni realnosti. Kakšni bodo prijemi, pa ni opisano.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje