Premier je napoved sinoči uresničil in na predsednika DZ-ja naslovil zahtevo, naj poslanci glasujejo o zaupnici vladi. Kot je poudaril, so vrata za vstop v vladno koalicijo odprta, prav tako pa ne namerava nikogar vreči ven.
V uro trajajočem pogovoru je opozoril na vrsto problemov, ki naj bi vladi onemogočali, kot je dejal, boj na dveh frontah, torej na domačem političnem prizorišču in pri vodenju EU-ja v prvi polovici prihodnjega leta.
Janša je v pogovoru med drugim dejal, da glasov, kot je na primer podpora Franca Žnidaršiča (DeSUS), ne bo štel za glasove trdne podpore. Med pogovorom je omenil, da naj bi bilo takšnih, ki glasujejo proti vladnim predlogom, 4-6 iz koalicije, ki pa ima zdaj 49 glasov večine. Žnidaršiča je namreč obtožil, da včasih glasuje za, včasih pa proti, oziroma v številkah - do zdaj je podprl le 7 od 37 vladnih predlogov v DZ-ju. Pri tem je s prstom pokazal tudi na SLS in NSi, saj naj bi se tudi tam skrival po en poslanec pri vsaki skupini, ki glasuje podobno.
Na vprašanje Jožeta Možine, ki je vodil intervju, ali to pomeni, da DeSUS ni več v koaliciji, je odgovoril, da nikogar ne podi iz koalicije in da so vsakomur vrata še vedno na stežaj odprta.
Janša meni, da nobena evropska vlada pred predsedovanjem EU-ju ni bila deležna takšnih napadov, kot se to dogaja v Sloveniji. "Bilo bi neodgovorno, delati se, da imamo normalne pogoje za delo, če se pa borimo na dveh frontah," je pojasnil.
Predsedniška kampanja, gonja proti vladi
Janša je povedal, da je prišlo do razmer, ko se je že celotna kampanja pred predsedniškimi volitvami spremenila v obračun z vlado, vlada pa ni imela možnosti, da bi se branila, saj v to kampanjo ni bila vključena. Dodal je še, da se je vlado z drastičnimi lažmi pred predsedovanjem Evropski uniji skušalo diskreditirati tudi v tujini.
Tu je omenil peticijo 570 novinarjev, ki je bila poslana na naslove po Evropi, to pa so pograbili tudi tuji mediji, ki o Sloveniji pišejo zgodbe, kot bi šlo za diktatorsko državo. Janša pravi, da je pred predsedovanjem pričakoval več sodelovanja in enotnosti. Pri peticiji je mnenja, da gre za koordinirano akcijo z SD-jem, saj da ni naključje, da je formulacija v peticiji podobna kot v oceni stanja v državi stranke SD.
Pahor besede, Cvikl, Potrata, Potrč in Rop pa dejanja
Da naj ostane na čelu vlade do konca predsedovanja, ga je pozval v pismu tudi predsednik SD-ja Borut Pahor. Stranko, ki po javnomnenjskih raziskavah prekaša Janšev SDS, je premier večkrat napadel. "Pahor so besede, dejanja pa Cvikl, Potrata, Potrč in Rop," je na koncu povzel in dejal, da bodo od zdaj spremljali le še dejanja.
O referendumu na kratko
Referendum je premier komentiral na kratko in dejal, da je to nesrečna zgodba, ki jo je vlada podedovala. "Sprejala jo je druga večina," so bile njegove besede. Državni svet je obtožil, da deluje povsem proti vladi, saj je v tem mandatu dal že 20 vetov na zakone, v prejšnji vladi pa "le" devet.
Pahor je obljubljal preklic izjave
Govor je bilo tudi o Sovi. Janša je pojasnil, da se je pod prejšnjo vlado brez sodnih odločb prisluškovalo tisočim. "Če ste klicali v tujino ali iz nje, so lahko poslušali brez odločb," je pojasnil in dodal, da ko je kazalo, da bo to prišlo na dan, se je pač nekdo spomnil, da bi obrnil pozornost. Takrat je nekdanji premier Anton Rop izrekel te "absurdne obsodbe". Premier nadalje pojasnjuje, da sam ni reagiral in da je najprej pomislil, da je "nekdo preveč spil". Nato je klical Pahorja, ki mu je razložil, da je z Ropom že govoril, da bo naslednji dan izjave preklical, a se nato to ni zgodilo.
Mitja Kandare
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje