Vodstvo kriznega štaba je predsedniku vlade predstavilo razmere v občini, nato pa si je tudi sam pogledal razmere na terenu in obiskal tudi družine, ki so bile v poplavah najbolj prizadete. Dejal je, da so veliko bolj optimistične kot prejšnje dni.
Ob tem se je zahvalil vsem ljudem, ki so v Železnike prišli pomagat prizadetim občanom, organizacijam, ki zbirajo pomoč za prizadete, in pozdravil solidarnost, na katero kaže več sto prostovoljcev, ki so se pridružili 900 gasilcem in 300 vojakom, ter prek milijon evrov pomoči, zbranih s pomočjo različnih akcij.
"Solidarnostni odziv je tako med tistimi, ki so v različnih reševalnih službah in so od drugod prihiteli na pomoč, kot tudi med prostovoljci, še posebej med gasilci, zelo velik," je dejal premier. "Zdaj ko denarni prispevki za pomoč prizadetim prihajajo, bo izjemnega pomena, da bo ta pomoč čim prej prišla do tistih, ki so je najbolj potrebni, in da bo razdeljevanje pomoči potekalo transparentno in usklajeno s popisovanjem škode, ki se bo začelo v ponedeljek," je še menil Janša.
Prihod uskladite z vodstvom intervencije
Po petkovem dnevu žalovanja se obnova nadaljuje. Ker nenapovedani prihodi v Železnike povzročajo zapore prometnic in težave pri izvajanju ukrepov, vse, ki želijo pomagati, v Železnikih prosijo, naj prihod uskladijo z vodstvom intervencije. Pomoč sicer prihaja iz vse Slovenije, vendar je dela še veliko, prostovoljci, gasilci in vojska pa delajo noč in dan, da bi čim prej odpravili katastrofalne posledice.
Slovenska vojska je število vojakov in vojakinj, ki pomagajo pri odpravi posledic torkovega neurja, povečala na približno 300. Pojavljale so se tudi obtožbe o selektivni pomoči gasilcev in vojakov prizadetemu prebivalstvu, a se je to izkazalo za neupravičeno, v bran pa je predvsem gasilce vzel tudi minister za okolje Janez Podobnik, ko je ukrepe vlade po torkovi apokalipsi predstavljal parlamentarcem.
Drnovšek tokrat na Celjskem
Predsednik Janez Drnovšek pa je obiskal razdejane kraje na Celjskem. Pri tem so ga seznanili s posledicami neurja in z njihovo sanacijo, pogovarjal pa se je tudi z nekaterimi prizadetimi prebivalci.
Sobota delovna tudi v Kropah
Posebno delovno akcijo, s katero poskušajo očisititi kraj, so sicer pripravili tudi v Kropi. Organizirali so tudi posebno izredno sejo, na kateri se je sestal občinski svet in sprejel predlog župana, da se za odpravo posledic ujme nameni 400 tisoč evrov proračunskih sredstev. Od petka v Kropah deluje tudi tehnična pisarna, kjer lahko krajani dobijo nasvete za najnujnejša obnovitvena dela. Po prvih ocenah je škode v tem kraju za najmanj pet milijonov evrov.
Sicer pa so številke visoke: 2.500 uničenih stanovanj, 100 prizadetih podjetij in 600 kilometrov uničenih cest. K sreči je številka visoka, tudi ko govorimo o pomoči. Na dobrodelnem koncertu RTV SLO so ljudje iz vse Slovenije nesebično darovali prek 713.000 evrov, Slovenci pa so po besedah mnogih, predvsem humanitarnih delavcev dokazali, da je solidarnost in sočutje na visokem mestu in da v ujmi prizadeti niso sami.
Eden od amaterskih posnetkov naših bralcev:
Pomoč je še vedno mogoče nakazati Rdečemu križu, Slovenski Karitas in Občini Železniki. Posamezniki, podjetja in ustanove lahko prispevke po svojih močeh nakažejo na tekoče račune 02922-0019831742, sklic 4026 (Rdeči križ), 02140-0015556761, sklic 00 6106, namen: poplave (Slovenska Karitas) in 01346-0100007492, sklic 00 714-2007, namen: humanitarna pomoč (Občina Železniki). Tudi v oddaji Odmevi sta gosta iz Slovenske karitas in Rdečega križa posebej poudarila, da ne obstaja nikakršnega tekmovanja med organizacijami, kdo bo zbral več, ampak da je pomembno le to, da pomoč čim prej pride v prave roke.
M. K./M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje