Janša je v Odmevih voditeljici Rosviti Pesek zatrdil, da bo svoj zagovor povedal članom stranke. Moti ga, da osnutka poročila protikorupcijske komisije ni videl in nanj ni mogel dati ugovora.
Obregnil se je tudi ob Gregorja Viranta, češ da je sklical novinarsko konferenco, ne da bi poslušal njegovo stran zgodbe. Tako bo v sredo stranki dal pojasnila, če jih ta ne bodo zadovoljila, bo odstopil kot predsednik stranke in kot premier, je napovedal.
''Če bom dobil zaupnico sveta stranke, bom odstopil, vendar s tem ne bo konec, saj je Državljanska lista, ali pa vsaj njen predsednik, v to akcijo vključena in bodo sprožili ustrezne postopke v parlamentu. Temu ne nasprotujem in bom z veseljem te stvari pojasnil, vendar bo tisti, ki bo te postopke sprožil, prevzel tudi posledice za nastali položaj,'' je dejal premier.
Spremembe zakonodaje so mu ušle
Dodal je, da mu ne zaupa le en koalicijski partner. Poudaril je, da je komisiji dal vsa pojasnila, a da nekaterih enostavno niso želeli slišati. Po Janševih besedah so v poročilu stvari, o katerih ga sploh niso spraševali. Dobiti bi moral tudi osnutek, a je videl le končno poročilo, je dejal. "Sodba je padla, ne da bi se človek lahko branil," je prepričan.
O zakasnelih prijavah premoženja je Janša priznal, da je pri nekaterih prijavah res šlo za zamudo. Ko se je na začetku sistem vzpostavljal, so veljala drugačna pravila, vmes pa se je zakonodaja spremenila in ''to je šlo mimo mene, zato je tudi prihajalo do teh zamud'', je pojasnil. Dodal pa je, da je vsakič, ko so ga pozvali, odgovor dopolnil.
V povezavi s trisobnim stanovanjem v Ljubljani je pojasnil, da ga je kupil na trgu. Ob tem je pripomnil, da so vsa podjetja leta 2005 in 2006 na veliko gradila in bi se jim lahko očitalo, da delajo za državne institucije. Za to stanovanje je dal dve nepremičnini - eno 43 kvadratnih metrov veliko stanovanje (to je pomenilo skoraj polovico cene) in posestvo v Trenti. Poleg tega pa je še najel posojilo, ki da ga je komisija preprosto pozabila, je dodal.
Različni vatli
Po njegovih besedah je trditev, da gre pri prodaji posestva v Trenti za sume koruptivnega dejanja, iz trte izvita. Gre za hektar in pol parcele ter tri stavbne parcele, je pojasnjeval Janša, in jih je leta 1992 kupil za večjo vsoto ''kot sedaj trdi komisija, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so cene nepremičnin zrasle za nekajkrat''.
Ob tem je ponovil, kar je že zapisal na Twitterju, in sicer, da ne moreš ocenjevati prodajne cene po Gursu, nakupne pa po tržni ceni. Povedal je še, da gre za zazidljivo zemljišče, Imos pa je takrat tam želel postaviti apartmaje, a je kriza to preprečila.
Dotaknil se je tudi neprijavljenega poroštva in poroštva stranki. Poroštvo je bilo, tako Janša, soglasje ženi za hipotekarni kredit kot solastnik. Ko pa je stranka najela kredit, je kot zastopnik stranke podpisal okoli 100 listin, med njimi tudi poroštvo, ki ga je spregledal. ''Ko smo pregledali papirje in to ugotovili, je bilo poroštvo ukinjeno in res ni bilo prijavljeno komisiji,'' je povedal Janša.
Po 25 letih brez česar koli
Še enkrat je tudi poudaril, da ni res, da ni pojasnil virov premoženja. ''Je pa res, da komisija stoji na oceni, da do leta 2004, ko sem imel 25 let delovne dobe, nisem zaslužil ničesar, da ni bilo premoženja. Čeprav sem prijavil vse in lahko komisija sledi mojemu premoženju od leta 1994, ko se je ta obveza prvič pojavila,'' je dejal.
Povedal je tudi, da sta mu, v času, ko je bil delan pregled, umrla oba starša in se je z bratom dogovoril, da ta dobi hišo, on pa denarno nadomestilo, ki se je pokazalo pri nakupu avtomobila, kar da je tudi pojasnil. Priznal pa je napako, in sicer, da je bila navedena stara cena avtomobila, kar pa je po pozivu komisije tudi popravil s pošiljko celotne dokumentacije. Ob tem je še dodal, da predsednik KPK-ja vozi boljši avtomobil kot on.
Za konec je dejal, da ga takšni stavki ne presenečajo, saj jih je prej že 15 let bral izpod peresa, takrat še novinarja, Roka Praprotnika, a da ne privoli v to, da se nima pravice braniti. "Da je to že sodba, ki pomeni tudi likvidacijo," je pristavil. Meni, da mora tudi Goran Klemenčič, predsednik KPK-ja, marsikaj pojasniti, saj je kot državni sekretar dejal, da je nakup stavbe NPU-ja povsem korekten, pozneje pa je zaradi tega morala odstopiti notranja ministrica Katarina Kresal, prav zaradi ugotovitev KPK-ja.
Stare in pojasnjene zadeve
Zoran Janković pa je v svojem odgovoru na poročilo protikorupcijske komisije zapisal, da gre za stare zadeve, Janez Janša pa pravi, da je njegovo premoženje skladno z dohodki.
"Očitke Komisije za preprečevanje korupcije v zaključnem poročilu v celoti zavračam, saj gre za stare zadeve, ki so bile javnosti že velikokrat pojasnjene. Kot ugotavlja Komisija za preprečevanje korupcije, izvor mojega premoženja ni sporen, glede očitkov, da o spremembi višine premoženja nisem redno poročal, pa vztrajam pri tem, da poročanje ni bilo potrebno, ker se višina mojega premoženja ni spreminjala.
Poudarjam tudi, da ni prišlo do nikakršnega oškodovanja premoženja Mestne občine Ljubljana. KPK v mojem primeru ne ugotavlja korupcije, ampak zgolj možnost korupcijskega tveganja, kar pa odločno zavračam," so zapisali na MOL-u. Župan Ljubljane bo sicer svojo plat zgodbe povedal v sredo ob 13. uri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje