senat okrožnega sodišča v Mariboru oprostil obtožb.
Senat je namreč presodil, da Janša leta 2007, ko je v pogovoru za časnik Večer med drugim dejal, da je Ninamedia "hišna služba Gregorja Golobiča", da "Socialni demokrati sami svoji Ninamedii seveda ne verjamejo" in da "Ninamedia javnega mnenja ne meri, ampak ga skuša ustvarjati", ni storil kaznivega dejanja obrekovanja.
Ninamedijin odvetnik Zdolšek že napovedal pritožbo
Senat s Tanjo Rot na čelu je po več kot šest ur trajajoči razpravi ugotovil, da tožilstvo ni dokazalo, da je Janša govoril neresnico, ki je podlaga za omenjeno kaznivo dejanje. Njihovo mnenje je, da je to primer političnega diskurza in da je hkrati z njim tedaj negativna sporočila o Janši širil tudi direktor Ninamedie Nikola Damjanić. Da je Janša v intervjuju omenil le raziskavo in da so bile vse drugo zgolj vrednostne sodbe, ki ne sodijo v okvir obrekovanja, ker jih upravičuje svoboda govora, je poudarila tudi Janševa odvetnica Nina Zidar Klemenčič.
Odvetnik Ninamedie Stojan Zdolšek je že napovedal pritožbo na višje sodišče, ki je v primeru Ninamedia proti Janši že dvakrat razveljavilo odločitev okrožnega sodišča. Kot je dejal, je podvomil o objektivnosti mariborskega sodišča, saj so Janševe besede po njegovem mnenju zagotovo sovražni govor, s katerim je hotel zavestno škodovati dobremu imenu Ninamedie, da bi se tako maščeval Damjaniću za njegove kritike v Nedeljskem dnevniku.
Janša: Smešno je, da sem pristal na zatožni klopi
"Take izjave škodijo agenciji, ki v družbi uživa nek ugled," pa je odločitev za vložitev tožbe pojasnil Damjanić. Dodal je, da je določena stopnja napake sestavni del merjenja javnega mnenja, Ninamedia pa, kot je zatrdil, deluje strokovno in nepristransko.
Obtoženi, ki je tik pred izrekom sodbe zaradi nujne poti v tujino obravnavo zapustil predčasno, je na drugi strani tožeči stranki očital, da ga obtožuje zatiranja drugače mislečih, čeprav ga hkrati sama toži zaradi izražanja svojega mnenja. "Smešno je, da nekdo, ki je podvomil o rezultatih javnomnenjskih raziskav, kar je sicer splošen dvom v Sloveniji, sedi na zatožni klopi," je menil.
Damjanić uspel s civilno tožbo
Spomnimo, da je Damjanić proti Janši zaradi omenjenega pogovora za Večer sprožil tudi civilno tožbo. V njej je ljubljansko okrožno sodišče 23. marca razsodilo, da tožena stranka ni dokazala, da bi Ninamedia prirejala rezultate javnomnenjskih raziskav oz. da ni ravnala v skladu s pravili stroke, zato mora Janša Ninamedii plačati 5.000 evrov odškodnine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje