Na slovesnosti ob 15. obletnici osamosvojitvene vojne je premier Janez Janša slovensko osamosvojitev označil za civilizacijsko pridobitev.
Janša je na veteranskem srečanju na letališču Slovenj Gradec, kjer sta Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Združenje Sever pripravila srečanje z naslovom Skupaj v vojni, skupaj v miru poudaril, da sta aferi Holmec in Rožna Dolina izmišljeni, Slovenci pa so ob osamosvojitvi uresničevali naravno in zgodovinsko pravico.
Janša je v svojem govoru poudaril, da so bili dogodki ob osamosvajanju enkratni, prav tako pa je enkratna zapuščina neodvisnosti vsem prihodnjim rodovom. Slovenci smo se z oblikovanjem lastne države "tvorno vključili v svetovno zgodovinsko dogajanje, ki ga je označeval padec železne zaveze in tudi dokončni propad totalitarizma". To obdobje smo uspešno zaključili z aktivnim vstopom v evropsko in mednarodno skupnost, je še dejal Janša.
2.500 obiskovalcev
Poleg kulturnega programa sta se na prireditvi predstavljala Slovenska vojska in policija, med drugim z vojaškimi helikopterji, vojaškim letalom pilatus in oklepnim vozilom valuk, udeleženci pa so si lahko ogledali razstavo o vojni za Slovenijo, ki so jo koroški veterani pripravili skupaj s Centrom za vojaško zgodovino pri generalštabu Slovenske vojske.
Prireditve se je udeležilo okoli 2.500 obiskovalcev, med njmi tudi načelnik generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Albin Gutman in generalni direktor policije Jože Romšek ter vidnejši predstavniki političnega življenja in lokalne skupnosti.
Veteranov ni strah sodišča
Predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Srečko Lisjak je že pred začetkom prireditve dejal, da se udeleženci Rožne Doline in Holmca ne bojijo sodišča, saj zločinov na obeh mejnih prehodih ni bilo. Lisjak je pozval državo, naj "kaj ukrene in zaščiti takratne dogodke", saj se "stvari širijo po Evropi, omadeževan pa je ugled Slovenije." Zadnja dogajanja v povezavi z medvojnim dogajanjem na obeh mejnih prehodih po Lisjakovem mnenju ne prizadenejo le določenega udeleženca bojne akcije, pač pa je to poskus diskreditacije osamosvojitvenega procesa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje