Za Jorasa je namreč dogovor slovenskega in hrvaškega notranjega ministra, da sporna korita zamenjajo zapornice, sprejemljiv, so sporočili iz Zavoda 25. junij.
Joras je sicer izrazil upanje, da se bo dogovor ministrov dejansko uresničil, saj glede na izkušnje iz preteklosti ve, da se "ne hvali dneva pred večerom", in poudaril, da bo vztrajal pri uresničitvi sklepa piranskega sodišča o odstranitvi cvetličnih korit.
Ministra za postavitev zapornic na vseh spornih točkah
Dragutin Mate in Berislav Rončević sta se na srečanju na mejnem prehodu Obrežje - Bregana dogovorila za postavitev zapornic in razdelitev ključev na vseh štirih spornih mejnih točkah. Zapornice naj bi bile tako postavljene na lokacijah Vonarje, Jarmovec, Pregara in Sečovlje. To pomeni, da naj bi nadomestile tudi cvetlična korita ob levi strani mostu čez reko Dragonjo, kjer leži domačija Joška Jorasa.
Ministra sta spregovorila tudi o morebitnem sobotnem zborovanju, ki ga pred Jorasovo domačijo organizira Zavod 25. junij. Mate je obe strani pozval, naj se vzdržita enostranskih aktivnosti na mejnem prostoru, saj bosta obe vladi današnji dogovor obravnavali že prihodnji teden. Zavod je ministrov poziv upošteval in shod preklical.
Kljub odpovedi shoda v Sečovljah ne bo dolgčas
Podobnik je povedal, da bo kljub odpovedi zborovanja na letališču v Sečovljah gotovo potekala okrogla miza z naslovom "Ali se ima v imenu Slovenije kdo pravico pogajati o nesporno slovenskem ozemlju in morju?". Začela se bo ob 12. uri v tamkajšnji restavraciji.
Pahor vesel predlagane rešitve
Na dogovor ministrov se je že odzval prvak SD-ja Borut Pahor, ki rešitev pozdravlja: "Odlaganje rešitve tega problema bi lahko že kratkoročno resneje poslabšalo odnose med državama in njuno pripravljenost, da nadaljujeta prizadevanja za rešitev odprtih vprašanj med državama, zlasti določitve meje na kopnem in na morju, s posredovanjem tretjega. Današnji dogovor zbuja upanje, da je v obeh državah dovolj politične volje za ureditev odprtih vprašanj, kar je tudi politika Socialnih demokratov."
V SLS-u prav tako pozdravljajo dogovor in ugotavljajo, "da je to prvi korak k reševanju najbolj aktualnih odprtih vprašanj meje med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško, ki pa nikakor ne sme ostati edini". Izrazili pa so tudi zadovoljstvo, da je Joras prenehal gladovno stavko.
Podobnik: Jorasovo zdravstveno stanje ni dobro
Že pred dogovorom ministrov je Marjan Podobnik za MMC povedal, da zdravstveno stanje Joška Jorasa ni dobro.
Kot je dejal direktor Zavoda 25. junij, je Jorasu, ki je do pred kratkim delal normalno, svetoval tudi zdravniško pomoč in opustitev gladovne stavke. Joras je za MMC dopoldne povedal, da o koncu že več kot tri tedne trajajoče stavke sicer razmišlja, vendar ima zadržke, saj ne zaupa slovenskim politikom. Če smo Slovenci in Hrvati res dobri sosedje, bi se morali držati dogovorov, je poudaril kot sporočilo, ki ga želi prenesti politikom obeh strani. Zdaj se zdi, da so ga le uslišali.
Kot je dopoldne še povedal Podobnik, bo Joras vztrajal, saj se zaveda, da ne brani le slovenskega ozemlja, temveč tudi evropski pravni red.
E. S./M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje