Zavod 25. junij je namreč za 17. maj napovedal nov shod pred domačijo Joška Jorasa, s katerim želijo doseči izvršitev sklepa piranskega sodišča, da hrvaška umakne cvetlična korita.
Na vprašanje, ali podpira državljansko nepokorščino, ki jo je Zavod 25. junij napovedal, če do 17. maja ne bodo odstranjena cvetlična korita, je Joško Joras v videointervjuju za MMC dejal, da ima civilna družba možnost, da lahko opozarja in podaja predloge za rešitve določenih problemov, katerih politika ni sposobna rešiti. Dodal je, da že dolgo časa pozivajo in si prizadevajo, da bi slovenski politiki dojeli, da morajo delati v skladu s slovensko ustavo in zakoni in da ščitijo slovenske interese.
Joras: Območje južno od Dragonje bi moralo biti slovensko
Joras se je pri razlagi, zakaj bi njegova hiša in območja južno od Dragonje morali spadati pod slovensko ozemlje, vrne v čas Svobodnega tržaškega ozemlja. Takrat je bilo to razdeljeno na cono A in cono B. Cona A je zajemala območje, severno od današnje slovensko-italijanske meje, cona B pa je zajemala Slovensko primorje in del Istre do reke Mirne.
Z londonskim sporazumom leta 1954 je bil STO ukinjen, cona A je pripadla Italiji, cona B pa takratni Jugoslaviji. Območje cone B je zajemalo piransko komuno (danes bi temu rekli občina), ki je bila razdeljena na pet območij, pravi Joras (Piran od 1 do 4 in Kaštel, ki je obsegal območje Savudrije do Zambratije). Takoj po pripojitvi cone B, je pojasnil Joras, so Kaštel odsvojili piranski občini. Sam meni, da zato, ker je s savudrijskega polotoka jugoslovanska vojska imela dober pregled nad dogajanjem v severnem delu Jadrana.
Joras: Hrvati prepisovali iz slovenske zemljiške knjige
Joško Joras je v intervjuju povedal še, da so Slovenci in Hrvati po osamosvojitvi slovensko-hrvaško mejo razdelili na 11 delov in začeli usklajevati zemljiške knjige, da bi ugotovili, katera zemljišča so kot svoja vodili Slovenci in katera Hrvati. Zemljišča so, tako Joras, uskladili v desetih delih, pri enajstem, ki sega od morja proti notranjosti, pa se je hrvaška skupina, ustanovljena za usklajevanje, ustavila in dejala, da za ta del nimajo pooblastil. Gre za zemljišča ob Dragonji, kjer meja še danes ni določena. Joras je še dodal, da je zemljišča vedno vodila piranska zemljiška knjiga, a so Hrvati leta 1993 prišli na sedež zemljiške knjige, prepisali podatke o parcelah in jih vpisali v zemljiško knjigo v Bujah.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje